klinoptilolit

Zeolit – klinoptilolit a jeho využitie v praxi

Počuli ste už o zeolite? Zeolit je hornina, ktorá si za posledné roky získala popularitu a využíva sa v mnohých odvetviach. Vzniká z usadených vrstiev sopečného popola, na ktorý milióny rokov pôsobí vysoká teplota a tlak. Dochádza k fyzikálnej a chemickej premene, čoho výsledkom je vznik zeolitov. Do skupiny zeolitov patrí napríklad klinoptilolit, pórovitý minerál s vysokým obsahom kremíka. Ložisko klinoptilolitu máme aj u nás na Slovensku, konkrétne v Nižnom Hrabovci.

Klinoptilolit má vysoké využitie vďaka svojmu zloženiu a štruktúre. Je to výborný sorbent, ktorý je do svojich kanálikov schopný zachytávať rôzne látky. Využíva sa v poľnohospodárstve, stavebníctve, priemysle, chovateľstve ale tiež pri ochrane životného prostredia a čistení vôd. Klinoptilolit sa drví na menšie fragmenty, ktoré sa potom podľa veľkosti triedia. Veľkosť fragmentov závisí od toho, načo sa minerál bude využívať.

klinoptilolitVyužitie pri chove zvierat

Klinoptilolit je veľkým pomocníkom pri čistení životného prostredia. Pomáha napríklad pri eliminácii emisií čpavku, ktorý produkujú zvieratá. Absorbuje ho a zadrží v žalúdku. Ako prídavok kŕmnych zmesí hospodárskych zvierat, zlepšuje črevnú mikroflóru zvierat a teda zlepšuje funkciu tráviaceho traktu. Klinoptilolit taktiež stimuluje výstelky žalúdka a intestiálneho traktu. To spôsobuje vyššiu tvorbu protilátok, teda môžeme ho brať aj ako prevenciu proti rôznym chorobám. Zvieratá sú zdravšie a imúnnejšie. Ďalšou výhodou okrem redukcie vylučovania čpavku je, že tento minerál tiež redukuje zápach a vlhkosť exkrementov. Na tento účel sa klinoptilolit pridáva aj do podstielok pre mačky. Zvieratá, ktorým sú kŕmne zmesi s prídavkom prírodného zeolitu podávané, majú kvalitnejšie mäso, vajcia, produkujú viac mlieka.

Využitie pri pestovaní

Klinoptilolit sa využíva aj ako prídavok do hnojív. Z hnojiva absorbuje živiny, ktoré si z neho potom môže rastlina podľa potreby čerpať. Takto dostane vždy adekvátny prísun živín počas celého vegetačného obdobia. Rastliny sú zdravšie, odolnejšie voči rôznym chorobám, plody väčšie a kvalitnejšie a je ich podstatne viac. Ďalšou výhodou používania produktov s prídavkom prírodného zeolitu je, že nijakým spôsobom nezaťažuje a neznečisťuje životné prostredie.

Počuli ste už o zeolite? Zeolit je hornina, ktorá si za posledné roky získala popularitu a využíva sa v mnohých odvetviach. Vzniká z usadených vrstiev sopečného popola, na ktorý milióny rokov pôsobí vysoká teplota a tlak. Dochádza k fyzikálnej a chemickej premene, čoho výsledkom je vznik zeolitov. Do skupiny zeolitov patrí napríklad klinoptilolit, pórovitý minerál s vysokým obsahom kremíka. Ložisko klinoptilolitu máme aj…