zdravá misa jedla a smoothie

Vegetariánsky jedálniček v  tehotenstve  

    Ste vegetariánka alebo vegánka a  zároveň čakáte dieťa?  Zdravé stravovanie je počas tehotenstva extra dôležité, pretože ním ovplyvňujete nielen vlastné zdravie, ale aj zdravie vášho vyvíjajúceho sa dieťatka. Počas tehotenstva je dôležité jesť pestrú a vyváženú stravu, ktorá zabezpečí dostatok živín pre vás a pre vývoj vášho dieťaťa. 

     Ak ste tehotná a ste vegetariánka, je dôležité dbať vo svojom jedálničku  na dostatočný príjem železa a vitamínu B12, ktoré inak ľudia prijímajú najmä z mäsa a  rýb. Rovnako netreba zabúdať na dostatočný príjem vitamínu D, vápnika a jódu. 

tehotná žena s jablkom
V tehotenstve je obzvlášť dôležité dbať na dostatočný príjem všetkých potrebných vitamínov a prvkov v strave.

Stopové prvky vo vašom vegetariánskom jedálničku 

   Dobrým zdrojom železa sú strukoviny, tmavozelená zelenina, celozrnný chlieb a  múka, orechy, obohatené cereálie, sušené ovocie či marhule. Vápnik získate z tmavozelenej listovej zeleniny, strukovín, z obohatených nesladených sójových, hrachových a ovsených nápojov. Zdrojom vápnika vo vegetariánskom jedálničku môže byť aj hnedý chlieb, tofu s  vápnikom, sezamové semienka a sušené ovocie. 

     Porozprávajte sa s dietológom alebo lekárom o tom, ako môžete zostaviť svoj vegetariánsky jedálniček tak, aby ste aj počas tehotenstva získavali všetky potrebné živiny. 

zdravý šalát na stole
Nezabúdajte na dostatočný príjem železa, vápnika, vitamínu B12 a D.

Vitamín B12 a  vitamín D 

     Vhodné zdroje vitamínu B12 pre tehotné vegetariánky zahŕňajú mlieko, syry a vajcia. Od konca marca alebo začiatku apríla až do konca septembra by väčšina ľudí mala byť schopná získať dostatok vitamínu D zo slnečného žiarenia. 

    Vitamín D získavame zo slnka a vegetariánske zdroje potravy zahŕňajú žĺtok, potraviny obohatené o vitamín D, vrátane niektorých raňajkových cereálií, tukových nátierok a  rôznych iných doplnkov stravy. Avšak, pretože vitamín D sa nachádza len v malom množstve potravín, je ťažké ho získať dostatok z potravín, ktoré prirodzene obsahujú vitamín D a obohatených potravín samotných. Preto je najmä v zimných mesiacoch dôležité dávať pozor na jeho dostatočný príjem.

Jód vo vašej strave 

     Dobrým zdrojom jódu pre vegetariánsky jedálniček je kravské mlieko, mliečne výrobky a vajcia. Jód možno nájsť aj v rastlinných potravinách, ako sú obilniny. Jeho prítomnosť sa líši v závislosti od množstva jódu v pôde, kde sa rastliny pestujú. 

    Vo vegetariánskom jedálničku je  i možnosť  užívania doplnku jódu alebo konzumáciu potravín obohatených jódom, ako sú niektoré druhy rastlinných nápojov. 

    Ste vegetariánka alebo vegánka a  zároveň čakáte dieťa?  Zdravé stravovanie je počas tehotenstva extra dôležité, pretože ním ovplyvňujete nielen vlastné zdravie, ale aj zdravie vášho vyvíjajúceho sa dieťatka. Počas tehotenstva je dôležité jesť pestrú a vyváženú stravu, ktorá zabezpečí dostatok živín pre vás a pre vývoj vášho dieťaťa.       Ak ste tehotná a ste…