hnojivo-jahody-agrobiosfer.sk

Zdravé a výživné plodiny dosiahnete vďaka hnojivu

Kupované ovocie a zelenina sú často ošetrované postrekmi a podporované hnojivami na chemickej báze. Pokiaľ si chceme kúpiť potraviny, musíme rátať s tým, že si niečo priplatíme. Veď všetko zdravé je dnes aj dosť drahé. Mnoho ľudí sa preto v dnešnej dobe uchyľuje k pestovaniu vlastného ovocia a zeleniny. Hoci nie všetci idú ekologickou cestou, záujem o takýto druh pestovania je čoraz väčší.

Rastliny potrebujú živiny

hnojiva-agrobiosfer.skVšetky rastliny potrebujú pre svoj život dostatočný prísun živín. Či už sú to živiny potrebné na podporu rastu alebo pre lepšiu úrodu, rastlinám ich môžeme dodať formou hnojenia. Základnými živinami, ktoré rastlina potrebuje je dusík, fosfor a draslík. Preto na hnojivách často nachádzame označenie NPK, písmenká, ktoré tieto prvky označujú.

Benefity NPK

Ak chceme podporiť rast rastliny, zvoliť treba hnojivo ktoré má vyšší podiel dusíka. Dusíkatým hnojivom hnojíme v prvej fáze rastu, teda na jar, a trochu menej v lete. Hnojenie v neskoršom období sa neodporúča, pretože môže spôsobiť, že rastlina bude menej odolná voči mrazu. Zeleninu pestovanú v skleníku, ako hlávkový šalát, reďkovku, jarnú cibuľku a pod., dusíkatým hnojivom ani hnojiť netreba. Dusičnany, ktoré by sa pri tomto type pestovania v rastlinách ukladali, totiž znižujú kvalitu tejto zeleniny.

Ak chcete aby vaše rastliny mali silné korene, krásne listy a plody, dosiahnete to pridaním hnojiva obsahujúcim fosfor.  Aby rastlina bez problémov prijímala vodu, treba ju trochu prihnojiť hnojivom s obsahom draslíka. Aj pri hnojení platí, že všetkého veľa škodí, a preto si treba dávať pozor aby ste to neprehnali. Môžete totiž dosiahnuť opačný efekt ako by ste chceli.

Na záver

Pokiaľ si nie ste istí, ktoré živiny vašim rastlinám chýbajú, jednoduchým riešením je kúpa hnojiva určeného špeciálne pre daný druh zeleniny. Takto si môžete kúpiť napríklad hnojivo na zemiaky, hnojivo na paradajky, na jahody a pod. Hnojivá bývajú v tekutej alebo práškovej forme a treba ich podľa návodu zriediť s vodou.  Aby ste vašim rastlinkám neublížili, dodržujte predpísanú koncentráciu.

hnojivo-jahody-agrobiosfer.sk

Kupované ovocie a zelenina sú často ošetrované postrekmi a podporované hnojivami na chemickej báze. Pokiaľ si chceme kúpiť potraviny, musíme rátať s tým, že si niečo priplatíme. Veď všetko zdravé je dnes aj dosť drahé. Mnoho ľudí sa preto v dnešnej dobe uchyľuje k pestovaniu vlastného ovocia a zeleniny. Hoci nie všetci idú ekologickou cestou,…