Kancelárske potreby – prečo sú potrebné skartovače?

Skartovače, skartátori alebo inak nazývané aj skartovacie zariadenia jednoznačne patria medzi základné kancelárske potreby, ktoré by nemali chýbať v žiadnej väčšej firme. Na jednej strane slúžia ako dôkaz toho, že danej firme záleží na bezpečnosti jej zamestnancov, rovnako ako aj na bezpečnosti klientov, ktorí jej poskytujú napr. informácie osobného charakteru. Na druhej strane tieto kancelárske potreby zároveň bránia možnosti úniku citlivých informácií z priestorov spoločnosti, resp. znižujú riziko tohto úniku.

PREČO SÚ TIETO KANCELÁRSKE POTREBY TAKÉ DÔLEŽITÉ?

Najmä v prípade dokumentov, ktoré obsahujú osobné údaje osôb (zamestnancov alebo klientov) je nemysliteľná iba obyčajná likvidácia prostredníctvom vyhodenia daných dokumentov do odpadkového koša. Takáto likvidácia je veľmi neúčinná a nespoľahlivá, preto kancelárske potreby zahŕňajú aj ponuku skartovačov. Tie sa postarajú o znehodnotenie dôležitých dokumentov tak, aby nemohli byť v žiadnom prípade nejakým spôsobom zneužité.

PODĽA ČOHO VYBRAŤ VHODNÝ SKARTOVAČ?

Kancelárske potreby a zvlášť skartovače však ponúkajú širokú škálu produktov. Podľa čoho si teda vyberať? V prvom rade je potrebné sa zamyslieť nad tým, aké materiály budeme najčastejšie skartovať. Na výber sú osobné a kancelárske skartovače, ktoré sú určené primárne na skartovanie papiera, či už vo formáte A4, A3 alebo v inom formáte. Výhodou osobných skartovačov sú menšie rozmery a teda lepšie možnosti pre umiestnenie a manipuláciu s nimi. Kancelárske skartovače sa naopak hodia ako kancelárske potreby na miesta, kde ich bude využívať väčšie množstvo ľudí. Samostatnou kategóriou sú skartovače so špeciálnymi možnosťami, ktoré dokážu zoskartovať napr. aj CD,  DVD alebo rôzne karty.

STUPNE BEZPEČNOSTI, KTORÉ SÚ DÔLEŽITÉ PRI VÝBERE

Mnoho ľudí to nevie, ale kancelárske potreby – skartovače sú rozdelené aj podľa stupňa ich bezpečnosti, ktorú ponúkajú v skartovaní dokumentov. Tieto stupne bezpečnosti sú klasifikované od 1 do 5 a sú určené pre dokumenty, ktoré sú dôverné (nižší stupeň bezpečnosti) až po dokumenty, ktoré sú prísne tajné (stupeň bezpečnosti: 5). Rozdiely v bezpečnosti spočívajú predovšetkým vo veľkosti rezu, ktorými skartujú dokumenty a táto veľkosť sa pohybuje od 4x80mm až po 0,8x13mm.

kancelárske potreby officeland.sk

Skartovače, skartátori alebo inak nazývané aj skartovacie zariadenia jednoznačne patria medzi základné kancelárske potreby, ktoré by nemali chýbať v žiadnej väčšej firme. Na jednej strane slúžia ako dôkaz toho, že danej firme záleží na bezpečnosti jej zamestnancov, rovnako ako aj na bezpečnosti klientov, ktorí jej poskytujú napr. informácie osobného charakteru. Na druhej strane tieto kancelárske potreby…