HDMI

Pohodlnejší život s HDMI káblom

Mobilné telefóny, počítače, DVD prehrávače, televízory, fotoaparáty a podobne, sú dnes súčasťou takmer každej domácnosti. Táto technológia je každým dňom vyspelejšia a nám sa vďaka tomu rozširujú možnosti jej využitia. Ešte niekoľko rokov dozadu, by ste ani nepomysleli na to, že by ste mohli prepojiť niektoré zariadenia. Dnes to pohodlne zvládnete vďaka prepojovaciemu káblu HDMI. Ten v niektorých prípadoch nahrádza aj napríklad už predtým používaný scart kábel, ktorý slúži na prepojenie DVD prehrávača, alebo herných konzol s televízorom a podobne.

Čo to ten HDMI kábel vlastne je?

HDMIHDMI (High Definition Multimedia Interface) je doslovne multimediálne rozhranie vysokým rozlíšením. Jednou veľkou výhodou tohto kábla je, že na prepojenie zariadení už nepotrebujete viacero káblov, ktoré sa ľahko zamotávajú a zavadzajú, ale stačí vám na to iba tento jeden. A to preto, že HDMI naraz prenáša obraz aj zvuk. HDMI ponúka plne digitálny, nekomprimovaný obraz a súčasne digitálny viackanálový zvuk. Priepustnosť  dát je až 5 GB/s. Konektor HDMI už dnes nájdete v takmer všetkých moderných zariadeniach.

Typy HDMI

Trh ponúka viac typov HDMI. Podľa potreby môžeme použiť základný typ HDMI a to je typ A, konektor obdĺžnikového tvaru so skosenými bokmi. Je to štandardný 19 pólový konektor s rozmermi 13,9 mm x 4,45mm. S týmto konektorom jednoducho prepojíte DVD prehrávač alebo notebook s televízorom. Trošku väčší 29 pólový typ B s rozmermi 24,2mm x4,45mm by mal ponúkať vyššie rozlíšenie, no momentálne sa ešte takmer vôbec nepoužíva.

Asi známejší bude pre vás Mini a Micro HDMI. Tiež 19 pólový Mini HDMI má rozmery 10,42 x 2,42 mm. A využíva sa pri prenosných zariadeniach. No a nakoniec Micro HDMI, ktorý si ľudia často mýlia s USB micro, má rozmery 2,8 x 6,4 mm. Samozrejme s časom sa technológia vyvíja, a preto HDMI káble majú niekoľko verzií. Poslednou verziou je HDMI 2.0, ktorý poskytuje podporu pre pripojenie obrazoviek s vysokým rozlíšením 4K.

Mobilné telefóny, počítače, DVD prehrávače, televízory, fotoaparáty a podobne, sú dnes súčasťou takmer každej domácnosti. Táto technológia je každým dňom vyspelejšia a nám sa vďaka tomu rozširujú možnosti jej využitia. Ešte niekoľko rokov dozadu, by ste ani nepomysleli na to, že by ste mohli prepojiť niektoré zariadenia. Dnes to pohodlne zvládnete vďaka prepojovaciemu káblu HDMI.…