kŕmna zmes

Kŕmna zmes pri chove králikov

Kedysi sa králiky chovali popri chove iných hospodárskych zvierat. Nijak špeciálne sa neprikrmovali,  pretože sa živili podstielkou alebo zvyškami potravy. Keď vznikol drobnochov, začalo sa dbať aj na správnu výživu králikov. Okrem sena, ako základnej kŕmnej dávky, ktoré tiež slúžilo    ako podstielka, zeleniny, ovocia, rôznych druhov tráv a jadrového krmiva, sa začali používať aj kŕmne zmesi.

Nároky na výživu a chovateľské prostredie sa menia v závislosti od toho, na aký účel sa králiky chovajú. Môže ísť o úžitkový chov, kedy sa králiky chovajú na mäso alebo športový chov, ktorý je spojený so šľachtením plemien. Spôsob kŕmenia tiež závisí od ročného obdobia a fyziologickej fázy králika.

Základom úspešného chovu je  kvalitné krmivo

kŕmna zmesKráliky sú bylinožravce a majú zložitú tráviacu sústavu. Potrebujú stravu s vysokým obsahom živín a vlákniny. Na stravu sú veľmi náchylné, a preto potrebujú kvalitné krmivo. Pre lepšie trávenie sa používajú kŕmne zmesi, ktoré majú vyvážené množstvo potrebných živín. Do kŕmnych zmesí je vhodné pridávať doplnkové kŕmne látky, premixy, vyrobené na báze prírodného minerálu, ktorým je napríklad zeolit (klinoptilolit). Takéto doplnky sa do kŕmnej zmesi zapracúvajú podľa odporúčaných dávok na výrobku. Trh ponúka veľa druhov kŕmnych zmesí, preto je dôležité  vybrať takú, ktorá je vyrobená z kvalitných komponentov. Taktiež je dôležité, aby sa kvalita kŕmnej zmesi počas skladovania neznížila.

Pelety alebo granulované kŕmne zmesi, sú nielen pohodlným spôsobom kŕmenia ale taktiež podporujú rýchlejší vývin a rast králikov. Cena, ktorú za tieto zmesi treba zaplatiť, sa odrazí na množstve a kvalite mäsa.

Strava by mala byť výživná a pestrá

Králiky majú radi pestrú stravu, a preto je dobré ju kombinovať. Ak im budeme dávať celý čas to isté, stratia chuť do jedla. Preto ak ich chováte iba kŕmnou zmesou, je vhodné ju občas spestriť rôznymi druhmi zeleniny, z ovocia napríklad jablkami alebo červeným melónom (aj so šupkou). Vysoko výživným  krmivom, ktoré je aj veľmi energetické, je jadrové krmivo, medzi ktoré patrí jačmeň, pšenica, ovos a kukurica. Králiky potrebujú aj dostatok bielkovín, ktoré obsahujú bôby, hrach, ľan, slnečnica.

Pri chove králikov okrem stravy treba dbať aj na prostredie, v ktorom prebývajú, pretože sú náchylné na nebezpečné infekcie. Správne kŕmenie a dostatok živín však zabezpečí zajacom zdravie aj dobré kondície.

Kedysi sa králiky chovali popri chove iných hospodárskych zvierat. Nijak špeciálne sa neprikrmovali,  pretože sa živili podstielkou alebo zvyškami potravy. Keď vznikol drobnochov, začalo sa dbať aj na správnu výživu králikov. Okrem sena, ako základnej kŕmnej dávky, ktoré tiež slúžilo    ako podstielka, zeleniny, ovocia, rôznych druhov tráv a jadrového krmiva, sa začali používať aj kŕmne…