Toner

Toner – pár faktov a rád pre laikov

Keď sa laserové tlačiarne začali objavovať na trhu, medzi ich funkcie ešte nepatrilo upozornenie, že toner sa blíži ku koncu. Preto tí, čo laserovú tlačiareň vlastnili, mali  zväčša jednu tonerovú kazetu v zásobe v prípade, že sa toner minie uprostred tlače. Dnes to tak už našťastie nie je a moderné tlačiarne vás na tento problém včas upozornia.

Jediným problémom, no nie je to problém tlačiarne ale ľudí je, že niektorí po tomto upozornení vymenia toner okamžite, hoci to ešte nie je potrebné. Je to nelogické, pretože tlačiareň vás iba upozorní, že je čas tonerovú kazetu si zadovážiť, nie ju hneď vymeniť. Stále v nej totiž ostáva toner na vytlačenie niekoľkých stránok.

Počet strán je len orientačný

TonerKaždá nová tonerová kazeta uvádza respektíve by mala uvádzať počet strán, ktoré by ste mali byť schopný vytlačiť. Samozrejme tento počet je len štandardným priemerom. Preto to čo sa uvádza na obale nemusí platiť na 100%. Záleží totiž aj od toho, v akej kvalite tlačíte. Ak používate tlačiareň na tlač vo vysokej kvalite, musíte rátať s tým, že toner sa minie rýchlejšie. Pokiaľ nepotrebujete vytlačiť prezentačné dokumenty, obrázky a podobné veci vo vyššej kvalite, na ušetrenie tonera si pred tlačou zvoľte na tlačiarni úsporný režim. Neušetríte len toner ale aj peniaze.

Hladinu tonera sledujú senzory

TonerZistenie hladiny tonera v tonerovej kazete umožňujú senzory, ktorými sú už dnes všetky moderné tlačiarne vybavené. Keď je kazeta nová, plná, toner tento senzor zakrýva. Postupne ako vykonávate tlač hladina tonera klesá. Keď sa toner dostane do úrovne, ktorá je nastavená výrobcom, senzor vás upozorní, že toner je takmer prázdny.

Prednastavenia však nemusia byť úplne bez chýb, preto sa odporúča tonerovú kazetu z tlačiarne vybrať a trochu ňou zatriasť. Tým docielite, že toner, ktorý je zachytený po stranách alebo rohoch sa uvoľní a vy tak môžete vytlačiť o pár strán viac.

Samozrejme výrobca vykonáva také nastavenia, ktoré vyhovujú jemu a z ktorých môže získať väčší zisk, preto je užitočné ak sa naučíte pár trikov ako toner v tlačiarni ušetriť.

Keď sa laserové tlačiarne začali objavovať na trhu, medzi ich funkcie ešte nepatrilo upozornenie, že toner sa blíži ku koncu. Preto tí, čo laserovú tlačiareň vlastnili, mali  zväčša jednu tonerovú kazetu v zásobe v prípade, že sa toner minie uprostred tlače. Dnes to tak už našťastie nie je a moderné tlačiarne vás na tento problém včas upozornia.…