Vzduchová pištoľ

Vzduchová pištoľ

Vzduchovky patria dodnes k tým najobľúbenejším zbraniam, ktoré sa využívajú zväčša na športovú streľbu či lov menších škodcov ako sú napríklad potkany. Výber tej správnej vzduchovky však v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduchý a to najmä kvôli bohatej ponuke, ktorá môže začiatočníka, ale aj skúsenejšieho strelca poriadne zmiasť. Vyberať môžete z klasických dlhých vzduchoviek alebo vzduchových pištolí. Vzduchová pištoľ je spratná a nezaberie veľa miesta, pričom sa vyrába ako pružinová, CO2 či PCP pištoľ. Strelivo do vzduchovky sú buď broky alebo olovené diabolky. Celkovo je využitie vzduchovej pištole omnoho jednoduchšie ako pri dlhej vzduchovke.

 

vzduchová pištoľ
Zabudnite na tradičný vzhľad vzduchoviek. Dnes sú dostupné aj malé vzduchové zbrane.

Vzduchová pištoľ aj pre ženy

A ako vlastne vzduchovka funguje? Vzduchová pištoľ je poháňaná na základe pohonu projektilu stlačeným vzduchom, pričom najväčšia výhoda takejto pištoli je predovšetkým v jednoduchosti obsluhy, ale aj v tom, že nemá žiadny spätný ráz, čo z nej robí ideálnu zbraň pre ženy a juniorov. Streľbu z pištole zvládnu úplne bez problémov, zatiaľ čo streľba z dlhej vzduchovky by pre nich bola zložitejšia a ľahko by ich mohla od strieľania odradiť. Obvyklý kaliber vzduchoviek je 4,5 mm, no dostanete ich kúpiť v rôznych iných kalibroch. Vedeli ste napríklad, že vzduchové pištole sa vyrábajú ako verné kópie skutočných ostrých zbraní? Dokonca aj ten najskúsenejší strelec by mal problém rozoznať ich.

vzduchová pištoľ
Klasické vzduchovky poznáme hádam všetci z brannej výchovy na základnej škole.

Vzduchová pištoľ – ako vybrať?

Ako sme už spomínali, vzduchová pištoľ môže byť pružinová, CO2 alebo PCP. Pružinové pištole sú cenovo dostupné, no ich nevýhodou je nízka úsťová rýchlosť, preto po čase určite prejdete na iný typ vzduchovej pištole. Najpoužívanejšie vzduchové pištole sú CO2 a to najmä pre pomer kvality a ceny, ako aj pre ich dôveryhodný vzhľad – sú vernou kópiou ostrých zbraní. Vzduchová pištoľ typu PCP má zase dlhšiu hlaveň, vďaka čomu je aj presnejšia a využíva sa predovšetkým na športové účely. Nech si už vyberiete akúkoľvek vzduchovku, snažte sa hlavne zvážiť všetky možnosti a nekupovať unáhlene.

Vzduchová pištoľ Vzduchovky patria dodnes k tým najobľúbenejším zbraniam, ktoré sa využívajú zväčša na športovú streľbu či lov menších škodcov ako sú napríklad potkany. Výber tej správnej vzduchovky však v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduchý a to najmä kvôli bohatej ponuke, ktorá môže začiatočníka, ale aj skúsenejšieho strelca poriadne zmiasť. Vyberať môžete z klasických…