brušné tance

Staroveké umenie zvané brušné tance

Staroveké umenie zvané brušné tance

Brušné tance sa označujú aj ako egyptské, orientálne a tance Stredného východu. Akokoľvek sa však nazývajú, tieto tance majú často mylné nasmerovanie do minulosti, významu a svojho vzniku. Určite ste už počuli o tom, že to boli ženské tance určené pre zabavenie mužov. Ale je to naozaj tak? Sú brušné tance skutočne len o vlnení brucha? Objavte odpovede na tieto otázky nižšie v článku.

História brušného tanca

brušné tance
K brušným tancom neodmysliteľne patria krásne kostými.

Brušné tance sa považujú za najstaršie známe tance Stredného východu, Stredomoria a severovýchodnej Afriky. Niektoré zdroje tvrdia, že aj starovekého Egypta. Bez ohľadu na to, kedy vznikli, tieto tance boli tradične vykonávané ženami pre ženy, zvyčajne počas formálnych udalostí ako boli obrady plodnosti alebo predmanželské obrady. Africké ženy tancovali na trhoch a zarábali tak mince na svoje veno. Tieto mince boli potom prišívané na ich kostýmy na úschovu. Vzhľadom na to, kde tieto tance vznikli, sa odvíja aj hudba, na ktorú sa tancujú. Ide o rôznorodé rytmy týchto oblastí.

Oblečenie pre brušné tance

brušné tance
Brušné tance pôsobia blahodárne na zdravie ženy.

Všeobecne ide o veľmi farebné ženské oblečenie, ktoré sa podľa strihu delí do troch skupín: bedleh – outfit zostavený zo sukne s korálkami, pančúch, opasku a podprsenky; beledi – pozostávajúci z dlhých šiat z prírodných vlákien; a napokon gallabiya – až po zem dlhé šaty/róba, ktorú nosili ženy, ale aj muži, na celom Blízkom východe a v Afrike.

Zaujímavosťou je, že pravé tanečnice brušných tancov tvrdia, že keď tancujú, skôr meditujú než aby poskytovali vystúpenie pre divákov. Každopádne však brušné tance vo viacerých krajinách predstavujú rôzne rituály pre požehnanie, pre prianie všetkého dobrého, a ako pomoc tónovania brušných svalov pri tehotenstve a pôrode.

Moderné a tradičné brušné tance sú vykonávané naboso. Najdôležitejšou časťou tela pri tomto tancovaní je trup. Sú prirodzené k ženskej kostre a svalovej štruktúre. Dnes sa používajú ako forma vyjadrovania a ako oslava dedičstva a histórie brušných tancov. Vo všeobecnosti sa však praktizuje ako forma cvičenia.

Staroveké umenie zvané brušné tance Brušné tance sa označujú aj ako egyptské, orientálne a tance Stredného východu. Akokoľvek sa však nazývajú, tieto tance majú často mylné nasmerovanie do minulosti, významu a svojho vzniku. Určite ste už počuli o tom, že to boli ženské tance určené pre zabavenie mužov. Ale je to naozaj tak? Sú brušné tance skutočne len…