vyvoj-ditete

Vývoj dieťaťa

Správny pohybový vývoj dieťaťa do pol roka života

Pohybový vývoj dieťaťa je veľmi individuálny. Je dôležité, aby si rodičia všímali skôr to, ako dieťa jednotlivé pohyby vykonáva, než to, kedy ho prvý krát zvládne. Mamičky na portáli Modrý Koník popisujú rôzne schopnosti v rôznych mesiacoch. Teda zdôrazňujú, že na to, aby ste vývoj dieťaťa vyhodnotili ako zdravý a prirodzený, netreba prehnane sledovať kalendárne mesiace ale to, či si je dieťa pri jeho vykonávaní sebaisté.

Prvý mesiac

V prvom mesiaci života sa dieťa zdanlivo len chaoticky prevaľuje. Faktom je, že v tomto období vidí okolitý svet len každý druhý novorodenec. Preto len reaguje na vonkajšie alebo vnútorné podnety.
Správny vývoj dieťaťa

Ak dieťa otočí hlavičku, aj nožičky smerujú do tej istej strany a chrbtica tak vytvorí oblúk do písmena C. Pravá a ľavá strana sa pohybujú v rovnakom rozsahu.

Druhý mesiac

Všetky zdravé deti už vidia v druhom mesiaci života. Svaly na rukách a nohách sa postupne uvoľňujú a dieťa sa vie na brušku podoprieť a zdvihnúť hlavičku na 45°.

Správny vývoj dieťaťa

Pri zakláňaní sa príliš neprehýba. Na chrbátiku otáča hlavičku z jednej strany na druhú s rovnakou intenzitou. Pästičky nezviera neustále akoby v kŕči, ale len občas, keď sa hnevá.

Tretí mesiac

Približne okolo tretieho mesiaca života sa posilnia svaly tak, že dieťa pri ležaní na chrbátiku je schopné udržať nohy v pravom uhle. Pri ľahu na brušku sa dokáže vzpriamiť a hlavičku otočiť do bokov bez pohybu trupu.

Správny vývoj dieťaťa

Pri podopieraní na brušku mu hlavička nepadá do bokov ani dozadu, díva sa priamo pred seba.

Štvrtý a piaty mesiac

V štvrtom a piatom mesiaci sa začína učiť nesymetrické pohyby. To znamená, že napríklad pri dočahovaní sa vie podoprieť na jedno kolienko a chytiť hračku voľnou rukou. Pri ľahu na chrbátiku vie udržať zdvihnuté nohy a oboma rukami si aj prezerať hračku. Vďaka dobre vyvinutým brušným svalom sa vie vzpriamiť na brušku už aj na celkom vystreté ruky.

Správny vývoj dieťaťa

Pri hraní s hračkou na brušku nepadá na nos. Na chrbátiku je isté, neváľa sa na jednu alebo na druhú stranu.

Šiesty mesiac

Šiesty mesiac prinesie prvý veľký obrat z chrbtu na bruško, postupne od rúk cez trup až po prevalenie nôh. Na brušku je čoraz vzpriamenejšie, niekedy zdvihne bruško už aj nad podložku.

Správny vývoj dieťaťa

Pri prevale ohýba kolienka aj lakte a nepadá mu hlavička dozadu.

vyvoj-ditete
vyvoj ditete – batola

Správny pohybový vývoj dieťaťa do pol roka života Pohybový vývoj dieťaťa je veľmi individuálny. Je dôležité, aby si rodičia všímali skôr to, ako dieťa jednotlivé pohyby vykonáva, než to, kedy ho prvý krát zvládne. Mamičky na portáli Modrý Koník popisujú rôzne schopnosti v rôznych mesiacoch. Teda zdôrazňujú, že na to, aby ste vývoj dieťaťa vyhodnotili ako…