krčové-žily

Kŕčové žily

Kŕčové žily – ochorenie, na ktoré trpí až polovica populácie

Kŕčové žily (inak nazývané aj Varixy) sú ochorením s viditeľným zväčšením žíl, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách. Niekedy sa vyskytujú ako ochorenie aj kŕčové žily vnútorné, ktoré nie sú viditeľné na prvý pohľad, tiež však spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Výskyt tohto ochorenia je u nás veľmi rozšírený, v dospelosti ním trpí dokonca viac ako polovica populácie.

Prečo vznikajú kŕčové žily?

Príčiny môžu byť aj vrodené (dedičná predispozícia), avšak najčastejším rizikovým faktorom je nadmerná hmotnosť – obezita. Kŕčové žily spôsobuje aj dlhé státie, sedavé zamestnanie, nesprávna životospráva, nosenie tesného oblečenia či nevhodná obuv.

Krčové žíly
Krčové žíly

Príznaky, na ktoré si dávať pozor

Kŕčové žily zhoršujú odtok krvi v tele a preto medzi príznaky tejto choroby patrí pocit ťažkých nôh, bolesti nôh hlavne večer a v noci, opuch a povrchové zmeny žíl.

Poznáme tri stupne ochorenia:

  • metlicovité žilky – tenké  červené žilky s hrúbkou do 1 mm, ktoré sa  vyskytujú v zhlukoch v tvare „vejára“
  • retikulárne žily – fialovej až modrej farby, hrubé 1 až 3 mm
  • kŕčové žily  – viditeľne rozšírené povrchové cievy široké viac ako 3 mm

Dajú sa kŕčové žily (vy)liečiť?

Keďže kŕčové žily sú trvalé ochorenie, ich liečba je celoživotná a jej cieľom je hlavne zmiernenie príznakov a zastavenie postupu ochorenia. Dôležitá je zmena životosprávy, aby strava obsahovala čo najviac vlákniny a vitamínov (C, E), zinok a lecitín. Ideálna je napr. pohánka, cibuľa, cesnak, jablká, otruby, strukoviny, naturálna ryža, citrusové plody, bobuľovité ovocie, orechy atď.

Ak je to potrebné, odporúča sa aj zníženie hmotnosti, zvýšenie pohybovej aktivity, vyhýbanie sa dlhšiemu státiu, častejšie vykladanie nôh na vyvýšené miesto, správna obuv aj nosenie tzv. kompresívnych pančúch.

V niektorých prípadoch je potrebné aj užívanie liekov, prípadne operácia, pri ktorej sa postihnuté cievy odstránia chirurgicky.

Kŕčové žily a tehotenstvo

Kŕčové žily sa častejšie vyskytujú u žien a to najmä v období tehotenstva, keď telo produkuje väčšie množstvo ženského pohlavného hormónu progesterónu, ktorý spôsobuje rozšírenie  žíl. Zároveň sa zvyšuje zaťaženie cievneho systému dolných končatín narastajúcou hmotnosťou. Ak chcete zistiť viac o problematike kŕčové žily a tehotenstvo, navštívte stránku MODRÝ KONÍK.

Kŕčové žily – ochorenie, na ktoré trpí až polovica populácie Kŕčové žily (inak nazývané aj Varixy) sú ochorením s viditeľným zväčšením žíl, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na dolných končatinách. Niekedy sa vyskytujú ako ochorenie aj kŕčové žily vnútorné, ktoré nie sú viditeľné na prvý pohľad, tiež však spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Výskyt tohto ochorenia je u nás…