zapal-pluc

Zápal pľúc

Kedy treba dať pozor na zápal pľúc?

Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré je spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou pľúcneho tkaniva a sprevádzané tvorbou tekutín v pľúcnych mechúrikoch. Najčastejšie sa prenáša vzduchom, prenos infekčných pôvodcov je však možný aj telesnými tekutinami, teda kýchaním a kašľom.

Kedy je vaše dieťa ohrozené?

Zápal pľúc vaše dieťa nedostane len z prechladnutia. Vždy je prítomná infekcia, ktorá sa začína zápalom alebo bolesťou hrdla a postúpi nižšie ako zápal priedušiek. V niektorých neliečených prípadoch sa usadí ešte nižšie a spôsobí tak zápal pľúc. Riziko tohto postupu je vyššie, ak dieťa predtým prekonalo inú chorobu a jeho imunitný systém je oslabený. Vo všeobecnosti sa zápal pľúc viac šíri v zimnom období vďaka celkovému rozšíreniu chorôb horných dýchacích ciest.

Práve počas zimy sa častejšie vyskytuje zápal pľúc spôsobený bakteriálnou infekciou, ktorá ma zväčša horší priebeh ako vírusové ochorenie. Často začína zimnicou po ktorej nasleduje horúčka. Pridáva sa vykašliavanie hlienu a zriedkavé nie sú ani vysoké horúčky s náhlym nástupom. Dieťa sa môže sťažovať na bolesti pri nadychovaní. Naopak vírusová pneumónia začína postupne a má aj miernejší priebeh. Začína bolesťami hlavy a končatín, zimnica je zriedkavá. Kašeľ je dlhotrvajúci a drásajúci, dieťa však nevykašliava žiaden hlien. Teplota stúpa tiež pomaly a väčšinou nepresiahne hranicu 39°C.

Špecifickým prípadom zápalu pľúc je ochorenie nadobudnuté v nemocnici. Infekčné kmene v tomto prostredí sú odolné na väčšinu bežne predpisovaných liekov. Pre oslabených pacientov po operáciách je ťažšie nájsť účinné liečivo, ktoré ich ochráni pred zlyhaním srdca alebo pľúc.

Ako prebieha liečba?

Antibiotiká sa podávajú pri potvrdení bakteriálneho pôvodu zápalu. Pri rizikových skupinách detí s oslabeným organizmom sa môžu použiť aj ako prevencia pri vírusovom type zápalu pľúc. Kľud na lôžku, dostatok tekutín a vitamínov je samozrejmosťou. Treba sa vyhnúť mliečnym výrobkom, ktoré zahlieňujú organizmus. Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti pomôže dieťaťu lepšie dýchať.

zápal pľúc
Zápal pľúc – teplota nebýva vyššia ako 39°C

Ako predchádzať zápalu pľúc?

Odborníci z portálu Modrý Koník odporúčajú vyhýbať sa preľudneným miestam v období so zvýšeným výskytom respiračných ochorení. Otužovanie, strava bohatá na vitamíny pomôžu ako prevencia aj voči celému radu ďalších ochorení. Určite treba zvážiť aj očkovanie proti pneumokokom u detí do dvoch mesiacov. V neskoršom veku dieťaťa aj sezónne očkovania proti chrípke.

Kedy treba dať pozor na zápal pľúc? Zápal pľúc je závažné ochorenie, ktoré je spôsobené bakteriálnou alebo vírusovou infekciou pľúcneho tkaniva a sprevádzané tvorbou tekutín v pľúcnych mechúrikoch. Najčastejšie sa prenáša vzduchom, prenos infekčných pôvodcov je však možný aj telesnými tekutinami, teda kýchaním a kašľom. Kedy je vaše dieťa ohrozené? Zápal pľúc vaše dieťa nedostane…