bolesť chrbta

Bolesť chrbta – bežná ale nebezpečná

Chrbtica je zložitá sústava, ktorá sa skladá z kostí, nervov, svalov, väzov, šliach a chrupky. Práve preto môže mať bolesť chrbta rozličné príčiny a dá sa tiež opísať rôznymi spôsobmi. Sústreďuje sa zvyčajne na okolie stavcov od krku až po krížovú oblasť, prípadne po bedrové kĺby panvy.

Najčastejšia bolesť chrbta…

Najčastejšie sa bolesť chrbta objavuje v driekovej chrbtici. Môže sa objaviť po akútnom telesnom poranení, napríklad pri natiahnutí svalu, natrhnutí väzu, stlačení nervu alebo spomínanej chrupky. Pri miernych bolestiach ide najčastejšie o natiahnutie niektorej časti chrbtice.


Ak sú bolesti prisilné…

Silné bolesti sa vyskytujú pri tlaku na nerv  v dôsledku vyskočenia niektorého stavca alebo  platničky. Tento typ bolesti môže vážne obmedziť našu pohyblivosť, keďže v dôsledku postihnutia nervov sa stanú pohyby neznesiteľne bolestivými.

K týmto poškodeniam dochádza zdvíhaním ťažkého predmetu, vykonávaním nezvyčajne vysiľujúcej činnosti, pri športových úrazoch (cvičením bez rozcvičky) a pri autonehodách.

Príčinou bolesti chrbta môžu byť aj poruchy kĺbov alebo zlomeniny stavcov následkom osteoporózy, ochorenia srdca, obličiek či tráviacich orgánov.

Kde sa stala chyba?

Ďalšími faktormi, ktoré môžu spôsobovať bolesť chrbta sú nesprávne držanie tela, stres, obezita, u žien aj gynekologické príčiny (krížová oblasť) a dokonca aj samotné tehotenstvo. V tehotenstve je vyvolaná zmenami držania tela a zmäknutím väzov panvy. Ak sa chcete dozvedieť viac o bolesti chrbta v tehotenstve, odporúčame vám návštevu stránky MODRÝ KONÍK.

Je nevyhnutné navštíviť lekára?

bolesť chrbta
Bolesť chrbta v tehotenstve? Podeľte sa so svojimi problémami na stránke MODRÝ KONÍK

Lekára treba určite vyhľadať, ak bolesť „vyžaruje“ do dolnej končatiny, pri poruche citlivosti niektorej z končatín alebo ak nastanú problémy s močením či stolicou, ale tiež pri opakujúcej sa bolesti chrbta.

Najdôležitejšie je určenie správnej diagnózy. Lekár vyšetrí chrbticu, držanie tela a vyhľadá bolestivé aj necitlivé oblasti. Niekedy je potrebné aj rontgenové alebo iné špeciálne vyšetrenie (napr. magnetická rezonancia).

Cieľom liečby je nielen zmierniť bolestivé príznaky, ale aj riešiť hlavnú príčinu. Takýto pacient by sa mal šetriť a odporúča sa pokoj na lôžku, užívanie liekov, gélov a náplastí na tlmenie bolesti či rehabilitačná liečba (cielené cvičenia na chrbticu a rôzne druhy masáží).

V ťažších prípadoch je nutná hospitalizácia,  infúzna liečba a niekedy aj operácia.

Chrbtica je zložitá sústava, ktorá sa skladá z kostí, nervov, svalov, väzov, šliach a chrupky. Práve preto môže mať bolesť chrbta rozličné príčiny a dá sa tiež opísať rôznymi spôsobmi. Sústreďuje sa zvyčajne na okolie stavcov od krku až po krížovú oblasť, prípadne po bedrové kĺby panvy. Najčastejšia bolesť chrbta… Najčastejšie sa bolesť chrbta objavuje v driekovej chrbtici. Môže…