rafting

Rafting je skvelou zábavou najmä cez leto

Aj keď oficiálne leto je tu už niekoľko dní, tak to naozajstné začína až teraz keď žiakom a študentom skončili povinnosti a pracujúci ľudia začali čerpať dovolenky. Každý si chce tieto dva mesiace užiť naplno a preto mnohí vyhľadávajú nový druh zábavy či dokonca adrenalínu. Pekným spojením týchto dvoch faktorov je práve rafting.

Čo je rafting?

rafting
Rafting team pripravený na štart

Vodný adrenalínový šport, ktorý sa realizuje v nafukovacích člnoch a na divokej vode. Počiatky splavovania siahajú až do polovice 19. storočia, keď v USA vyrobili prvú nafukovaciu záchrannú loď. Neskôr sa používali aj počas vojny, no ich za zábavným účelom sa začali používať až po druhej svetovej vojne a tiež v Severnej Amerike.  V roku 1997 bola založená so sídlom v Juhoafrickej republike Medzinárodná raftová federácia IRF a tá neskôr aj vypracovala štandardy pre profesionálnych sprievodcov raftingu. Rafting je šport pre jednotlivcov, ale aj pre skupiny. Okrem rekreačného splavovania sa súťaží v disciplínach zjazd, šprint, slalom a Head 2 Head.

Rafting na Slovensku

rafting
Areál Divoká voda ponúka množstvo aktivít

Na území Slovenska je niekoľko riek, ktoré sa dajú oficiálne splavovať a patrí medzi nich Váh, Dunajec, Orava a Hron. Rafting je však obľúbenejší na umelo vybudovaných kanáloch. Najznámejší na Slovensku, ktorý svojimi podmienkami spĺňa svetové kritéria je Areál Divokej Vody v Čunove. V areáli sa dajú vykonávať rôzne vodné športy, okrem raftingu aj Wakeboarding, Surfing, vodné skútre a mnoho iných a nielen vodných aktivít. V Čunove sa dokonca niekoľko krát konali svetové podujatia. V roku 2011 sa tu konali dokonca Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome, kde dokázali získať zlato na domácej pôde bratia Peter a Pavol Hochschornerovci. Rafting v Čunove patrí medzi najobľúbenejšie aktivity a dá sa realizovať v dvojmiestnom člne ale v šesťmiestnom skupinovom. Divoká voda Čunovo sa nachádza 20 km od centra Bratislavy a v areáli sa tiež nachádza novozrekonštruovaný hotel, ktorý okrem ubytovania disponuje tiež reštauráciou.

Aj keď oficiálne leto je tu už niekoľko dní, tak to naozajstné začína až teraz keď žiakom a študentom skončili povinnosti a pracujúci ľudia začali čerpať dovolenky. Každý si chce tieto dva mesiace užiť naplno a preto mnohí vyhľadávajú nový druh zábavy či dokonca adrenalínu. Pekným spojením týchto dvoch faktorov je práve rafting. Čo je rafting? Vodný adrenalínový…