vzduchovka

Prečo si kúpiť práve vzduchovku?

Vzduchovky

Zbrane založené na princípe vymrštenia strely z hlavne s pomocou stlačeného vzduchu boli známe už dávno. Jedna z prvých zbraní uvedených do praxe bola vojenská opakovacia vzduchová zbraň vyvinutá pre Rakúsko-uhorskú armádu. Táto puška používala zásobník pre 22 olovených striel a mala zabudovaný zásobník na stlačený vzduch až pre 60 výstrelov. Aj napriek nesporným taktickým výhodám sa táto vzduchová zbraň pre armádne účely neujala. V roku 1801 bola ich výroba zastavená a neskôr boli z armádnej výzbroje úplne stiahnuté.

Vzduchová puška

vzduchovky
Vzduchové pušky

Vzduchová puška je zbraň vystreľujúca guľové alebo tvarované strelivo pomocou stlačeného vzduchu alebo iného plynu. Medzi najviac rozšírené vzduchové zbrane dnes patrí klasická vzduchovka. Streľba zo vzduchovky je športová disciplína. Športová streľba zo vzduchovky je vykonávaná s dlhou vzduchovou zbraňou. Disciplíny sú rozdelené do niekoľkých kategórií, akou je vzduchovka v stoji, ležmo a v kľaku. Charakteristikou športovej streľby je bystré oko, presná muška, dokonalé sústredenie sa, pevné nervy a stabilná ruka. Profesionálna streľba zo vzduchovky patrí medzi technické športy a vyžaduje si sústavnú a cieľavedomú prípravu.

Prečo sa rozhodnúť práve pre vzduchovku?

Možno, že ste súťaživý typ a máte radi streľbu na terč. Niektoré vzduchovky patria medzi najpresnejšie zbrane na svete. Nie je preto vôbec prekvapujúce, že terčová streľba so vzduchovky je stále populárnejšia. V mnohých európskych krajinách sú bežné strelecké kluby združujúce priaznivcov vzduchovkovej streľby. Organizujú sa medzinárodné turnaje a ďalšie meranie síl medzi športovými strelcami. Streľba zo vzduchovej pušky aj pištole je tiež olympijskou športovou disciplínou.

Streľba zo vzduchovky ako zábava

vzduchovky
Streľba zo vzduchovky pre zábavu si vyžaduje dodržiavanie istých pravidiel

Streľba zo vzduchoviek môže byť aj koníčkom, ktorý nám prináša radosť a zábavu. Trénujeme si tak nielen osobnú fyzickú kondíciu, ale aj ďalšie zručnosti. Zastrieľať si zo vzduchovky môžete priamo doma, teda tam kde trávite voľný čas. Nie je problém vziať si vzduchovú pušku sebou na dovolenku, na výlet, zastrieľať si občas s priateľmi. Bezpečné miesto pre streľbu bez problémov nájdete aj na záhrade a neohrozíte tým susedov.

Rozhodnúť sa pre streľbu sa môžete kedykoľvek, nemusíte cestovať niekam na strelnicu ako je to v prípade klasických strelných zbraní. Malá energia strely opúšťajúca hlaveň vzduchovky a tichosť zbrane umožňuje zastrieľať si na terč aj vo vnútorných priestoroch. Môžete strieľať vo dne aj v noci, počas celého ročného obdobia.. Vďaka malej energii strely nepotrebujete ochranu sluchu. Snáď len ochrana očí okuliarmi je určite doporučovaná.

Bezpečnosť používania vzduchovky

Väčšina terčových vzduchoviek má maximálny dostrel na hranici 400 m a strela je veľmi ľahká. Preto sa váš najbližší sused môže cítiť bezpečne, aj keď budete práve trénovať streľbu. Či už doma alebo vonku na záhrade. Vzduchovka je tichá zbraň, nikto nebude rekreačnou streľbou rušený. Vlastniť dobrú vzduchovku znamená oveľa menšie riziko, než vlastniť klasickú strelnú zbraň. Používané strelivo pre vzduchovky je bezpečné, pretože neobsahuje žiadne výbušniny.

 

Vzduchovky Zbrane založené na princípe vymrštenia strely z hlavne s pomocou stlačeného vzduchu boli známe už dávno. Jedna z prvých zbraní uvedených do praxe bola vojenská opakovacia vzduchová zbraň vyvinutá pre Rakúsko-uhorskú armádu. Táto puška používala zásobník pre 22 olovených striel a mala zabudovaný zásobník na stlačený vzduch až pre 60 výstrelov. Aj napriek nesporným taktickým…