airsoft

Airsoft – Adrenalínová zábava

 

Chýba vám adrenalín? Vyskúšajte airsoft!

Ak ste milovníkom zbraní a armádnej techniky, tak ste sa pravdepodobne už stretli s pojmom Airsoft. V tomto blogu sa vám pokúsim priblížiť tejto adrenalínovej zábavy, čo to vlastne je, ako funguje a napokon, či je airsoft vhodný aj pre vás.

 

Airspft
Airsoftér ako z Mad Maxa

História

Airsoft vznikol v 70. rokoch ako odpoveď na zbraňovú prohibíciu v Japonsku . Postupne sa začali objavovať kópie skutočných zbraní rôznej kvality a začal sa šíriť do Európy, zatiaľčo v USA sa rozvíjal paintball. Existovali názory, ktoré hovorili o konkurencii medzi airsoftom a paintballom, ale skutočnosť je iná. Airsoftové akcie sú zamerané na reálnosť a simulovanie vojenských operácií (MilSim), ktoré majú zvyšovať zážitok z hry. Paintball upriamil pozornosť na publikum, ktoré vyhľadáva relax a odreagovanie sa s kamarátmi.

Čo je airsoft?

Je to bojová hra, ktorá je v určitom smere podobná paintballu. Rozdiel medzi airsoftom a paintballom je najmä v munícii a zbraniach, ktoré sa pri hre používajú. Airsoftové zbrane používajú malé 6-8mm plastové guličky, ktoré vážia 0,12-0,43g. Ich rýchlosť po vystrelení sa líši v závislosti od použitej zbrane, ale v priemer sa pohybuje v intervale od 50-150m/s. Už z týchto údajov môžete tušiť, že zásah airsoftovou guličkou je menej bolestivejší, ako zásah ťažkou a naplnenou guličkou zo želatíny, ktorá sa používa pri paintballe.
Airsoft kladie veľký dôraz na vzhľad zbraní, ktoré sa snažia byť tými najvernejšími replikami skutočných zbraní. Základné delenie replík zahŕňa elektrický, plynový a pružinový pohon.

Spôsob hry

Ako som už spomenul, tak airsoft je predovšetkým hra. Hráči akčných PC hier si určite domyslia rôzne scénare, ktoré sa dajú aplikovať pri hre.  Jedna hra vám zaberie približnie 20-30 minút, niekoľko kôl asi 3,5 hodiny.
Špecifikom je systém cti a fair play. Keďže airsoftové zbrane a ich munícia nezaneháva vizuálnu stopu ako pri paintballe, tak sa hra spolieha na česť a férovú hru každého hráča, ktorý má povinnosť ohlásiť sa za zasiahnutého – bez ohľadu na to, či to videl aj niekto iný. Hráč buď dvihne a nesie zbraň nad hlavou, alebo si cez hlavu prehodí  niečo biele.

Je to hra pre mňa?

airsoft
Koho by nepotešila takáto hračka?

Airsoft je vhodný pre všetkých od detí až po dospelých akéhokoľvek veku. Pri deťoch je samozrejme vo väčšine krajín požadovaný dohľad.  Zbrane sú veľmi realistické a pri hre sa zlepšujú reflexy, kondícia a sebakontrola. Môžete pri nej zažiť veľmi vzrušujúce momenty, ktoré môžete zažiť pri vojenských operáciach.
Ak máte radi šport, zbrane a témy spojené s military témou, tak nebudete sklamaní.

  Chýba vám adrenalín? Vyskúšajte airsoft! Ak ste milovníkom zbraní a armádnej techniky, tak ste sa pravdepodobne už stretli s pojmom Airsoft. V tomto blogu sa vám pokúsim priblížiť tejto adrenalínovej zábavy, čo to vlastne je, ako funguje a napokon, či je airsoft vhodný aj pre vás.   História Airsoft vznikol v 70. rokoch ako odpoveď na zbraňovú prohibíciu v Japonsku…