Farba na drevo

Vhodná farba na drevo na vonkajší náter

Ochrana dreva farbou?

Asi by sme ťažko v našom okolí našli niekoho, kto aspoň občas niečo drevené nenatieral nejakou farbou.  A nezamyslel sa občas aj nad tým,  akú farbu na drevo aplikovať na vonkajší náter dreva. Čím natierať drevený plot, záhradnú chatku či fasádu z paluboviek tak, aby náter chránil drevo a vyzeral dobre aspoň niekoľko rokov? Odpoveď je farba na drevo. Skúsenosti nás kutilov lakovníkov sa však rôznia. Niekto fandí vodou riediteľným náterom kvôli svojmu zdraviu, iný nedá dopustiť na rozpúšťadlové výrobky.
Poďme sa pozrieť na to, prečo a ako je potrebné používať farby určené špeciálne na drevené povrchy.

Farbu na drevo aplikovať radšej viackrát

     Drevo je porézny materiál a najmä vonku vyžaduje riadnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Čím viac na drevo prší alebo sa v jeho okolí výrazne striedajú teploty, tým starostlivejšie budeme tento materiál natierať dobre zvolenou farbou na drevo. Oplatí sa  drevo najskôr ošetriť vhodným základovým napúšťadlom či moridlom. Tradične kvalitná fermež, respektíve ľanový olej sa v tomto ohľade stále teší priazni nás používateľov.

Ošetrený drevený plot
Pri drevených plotoch je použitie farieb na drevo takmer nevyhnutnosťou.

Priebežné ošetrovanie dreva

    Niektorí výrobcovia farieb odporúčajú  použiť olejové napúšťadlo ako základný náter pre väčšinu svojho sortimentu farieb určených na drevené plochy v exteriéri. Voľba konkrétneho napúšťadla by mala zohľadňovať odporúčania v návode na použitie farby na drevo. Ak zvolíme tenkovrstvovú lazúru, nanesieme na základnú penetráciu najlepšie dve až tri vrstvy. Po prvých dvoch náteroch povrch vždy radšej jemne prebrúsime.

Farba na drevo zvyšuje životnosť dreva

farba na drevo do záhrady
Farba na drevo dokáže predĺžiť život napríklad aj vašim záhradným stoličkám

Dážď, slnko, mráz, vietor a sneh preverujú, ako dobre je drevo vonku chránené. Nátery však majú obmedzenú životnosť už kvôli tomu, že prírodný materiál naťahuje vlhkosť a zase vysychá. Kedy a čím drevo natierať? Pri novom záhradnom nábytku, alebo stavbe platí, že ich natrieme čo najskôr. Oplatí sa tiež kupovať také farby na drevo, ktoré boli už pri výrobe opatrené ochranným náterom špeciálnou hĺbkovou technológiou. Pri prvom domácom ošetrení napustíme drevo prostriedkom s fungicídmi proti plesniam a drevokazným hubám. Všeobecne platí, že základový náter zvyšuje životnosť vrchnej farby. Farba na drevo je skvelý a jednoduchý pomocník, ktorého ocení každý domáci majster. Farby na drevené povrchy nie sú určené len pre vonkajšie použitie, ale ošetriť nimi môžete aj drevený nábytok vnútri – veľmi často sa ošetruje nábytok v kúpelni, ktorý je vystavený vlhkosti.

Ochrana dreva farbou? Asi by sme ťažko v našom okolí našli niekoho, kto aspoň občas niečo drevené nenatieral nejakou farbou.  A nezamyslel sa občas aj nad tým,  akú farbu na drevo aplikovať na vonkajší náter dreva. Čím natierať drevený plot, záhradnú chatku či fasádu z paluboviek tak, aby náter chránil drevo a vyzeral dobre aspoň niekoľko rokov? Odpoveď…