fúkaná izolácia

Rozhodli ste sa pre fúkanú izoláciu?

Fúkaná izolácia

V priebehu minulej sezóny sa mi podarilo pomerne dosť porobiť v rámci rekonštrukčných  interiérových prác a úprav aj na našej chalupe. Nielen mne, samozrejme, ale aj niekoľkým šikovným odborníkom, bez ktorých by to nebolo ono.

Tepelne sme zaizolovali aj časti podkrovných priestorov a hlavne strechu. Používali sme klasické polystyrénové dosky a rôznej hrúbke. Tento rok plánujem ďalšie práce a veci, medzi inými by som rád využil aj postup a možnosti fúkanej izolácie.

Čo je to vlastne tá fúkaná izolácia?

Fúkaná izolácia je špeciálny druh tepelnej izolácie budov. Je to technológia používaná najmä tam, kde je izolácia klasickými postupmi komplikovaná až úplne neuskutočniteľná. Jedná sa o zateplenie dutín trámových stropov, pultových striech, podkrovia, stien, podláh, pôjdov rodinných domov alebo aj stien priemyselných plechových hál. Jednoduchou prívodnou hadicou napojenou na aplikačný stroj stojaci niekde na dvore môžete kvalitne zaizolovať podkrovné priestory, kam sa nedá normálne dostať. Fúkanej izolácii sa to vďaka tejto technológii podarí.

fúkaná izolácia
Dokonalo zateplený domov

Prečo zatepľovať strechu a strop?

Možno, že mnohí z nás robia chybu v tom, že ak sa rozhodneme riešiť zateplenie svojho domu, tak najskôr vymeníme okná a zateplíme fasádu. Ja osobne na chalupe som sa pri tepelne izolácii zameral na izoláciu strechy a stropných priestorov. Preto uvažujem aj o tej fúkanej izolácii. Ak vymeníte okná a zateplíme fasádu a nevyriešite strop objektu, vytvoríte z domu tzv. komínový efekt. Vzácne a občas aj drahé teplo nám bude unikať intenzívne stropnou konštrukciou von. Preto je teda rozumné a odporúčané zatepliť miesta najväčšieho úniku tepla – strešný plášť a strop. Strešný plášť je u mňa na chalupe takmer celý zateplený, túto jar sa chystáme pokryť stropy miestností pod strechou materiálom fúkanej minerálnej izolácie.

fúkaná izolácia
Fúkaná izolácia

Prečo zatepľovať spôsobom fúkané izolácie?

Samozrejme hlavne preto, že sa jedná o modernú, cenovo prijateľnú a efektívnu metódu zatepľovania. Táto technológia umožňuje zatepľovať v miestach, kde známe klasické spôsoby zatepľovania nie je možné použiť. Najväčšou prednosťou je samozrejme okrem hľadiska cenového hlavne rýchlosť aplikácie a šetrnosť voči nášmu domovu. Navyše pri tejto metóde fúkanej izolácie vznikajú minimálne prebytočné odpady. Prevádzka zatepľovaného objektu nemusí byť vôbec narušená. Po niekoľkých hodinách sú izolačné práce hotové. Postačí len odkrytie otvoru pre zasunutie aplikačnej hadice a vopred odporúčaná izolácie sa nafúka pripravenými otvormi do priestoru určenia, ktorý dokonale zaplní. Tým sa fúkanou izoláciou vytvorí funkčná homogénna izolačná vrstva. A tú očakávam aj na našej chalupe koncom leta.

 

Fúkaná izolácia V priebehu minulej sezóny sa mi podarilo pomerne dosť porobiť v rámci rekonštrukčných  interiérových prác a úprav aj na našej chalupe. Nielen mne, samozrejme, ale aj niekoľkým šikovným odborníkom, bez ktorých by to nebolo ono. Tepelne sme zaizolovali aj časti podkrovných priestorov a hlavne strechu. Používali sme klasické polystyrénové dosky a rôznej hrúbke. Tento rok plánujem ďalšie práce…