samopal vzor 58

Samopal vzor 58 – česká legenda

Druhú svetovú vojnu začínali všetky európske armády s opakovacou puškou ako hlavnou zbraňou každého vojaka. V malej miere boli zavedené tiež prvé modely samopalov, tie však boli určené ako doplnková zbraň k obrane. Samopal vzor 58 vznikol v 50. rokoch, keď bolo vo výzbroji Československej ľudovej armády viacero typov osobných zbraní aj typov náboja. Je to osobná zbraň jednotlivca, určená k ničeniu živej sily nepriateľa streľbou, pažbou alebo bodákom, najmä v boji zblízka. Je možné ju však použiť aj pri streľbe na útočiace bojové lietadlá či vrtuľníky do vzdialenosti 400 metrov dávkami alebo do 500 metrov jednotlivými ranami. Hlavnou časťou samopalu sú – hlaveň, mieridlá, puzdro záveru, spúšťadlo a pažba.

Kto vynašiel samopal vzor 58?

Samopal vzor 58 je základnou zbraňou pechoty slovenskej aj českej armády. Je to útočná puška československej výroby a aj napriek tomu, že je to v skutočnosti útočná puška, je označovaná ako samopal. Túto dodnes populárnu zbraň vynašiel konštruktér Jiří Čermák. Ten pracoval na úpravách pištole vzor 52 a samozrejme na samopale vzor 58, ktorý sa vyvýjal pod tajným označením „Košte“. V určitých detailoch sa Jiří Čermák inšpiroval puškami Sturmgewehr 44 a AK-47, no aj napriek tomu, že vzor 58 sa vzhľadovo trochu podobá na AK-47, vnútorný mechanizmus je úplne odlišný. Vzor 58 je oproti AK-47 dokonca aj ľahší a kratší. Zbraň (vzor 58) bola zavedená do armády v roku 1958 a bolo z nej vyrobených neuveriteľných 920 000 kusov.

Samopal vzor 58

samopal vzor 58
Skvost českej zbrojovky sa vyváža do viacerých krajín

Útočná puška samopal vzor 58 sa po dlhoročnom používaní ozbrojenými jednotkami ukázala ako nadštandardne spoľahlivá a relatívne odolná zbraň k náročným podmienkam i k zlému zaobchádzaniu rukami užívateľov. V niektorých oblastiach síce nie je tak odolná ako jej konkurent AK-47, ale na oplátku ponúka iné prednosti – nižšiu hmotnosť zbrane, zásobníkov a možnosť nabíjania zásobníkov pomocou pásky. Chúlostivejšia je naopak na znečistenie a poruchy funkcie vplyvom zanesenia kanálika, ktorý spája vnútorný priestor hlavne s plynovým nadstavcom. Síce vzor 58 nie je vo svete tak rozšírený ako AK-47, dnes už ho nájdete na domácom, ale aj zahraničnom trhu v nekonečných množstvách variant a úprav. A čo je dôležitejšie, samopal vz. 58 sa ešte dlho predávať aj bude.

Druhú svetovú vojnu začínali všetky európske armády s opakovacou puškou ako hlavnou zbraňou každého vojaka. V malej miere boli zavedené tiež prvé modely samopalov, tie však boli určené ako doplnková zbraň k obrane. Samopal vzor 58 vznikol v 50. rokoch, keď bolo vo výzbroji Československej ľudovej armády viacero typov osobných zbraní aj typov náboja. Je…