lustre

Lustre

Klasické lustre sú aj napriek minimalizmu stále žiadané

Čo sa týka interiérov, dnes je v kurze minimalizmus – to si môžeme všimnúť pri prezeraní katalógov zameraných na bytový dizajn aj pri prechádzkach obchodmi s nábytkom. Podľa jeho pravidiel by však lustre ako svietidlá mali byť už dávno „out“. Ako je teda možné, že sú stále obľúbenou súčasťou mnohých interiérov? Nuž, zrejme za to vďačia svojej funkčnosti a jedinečnému dizajnu, ktorý vytvára v dome neopakovateľnú atmosféru. Kedy sa teda rozhodnúť pre lustre, do akých interiérov sú vhodné a podľa čoho si ich vyberať?

Lustre iba do domov

Lustre v pravom zmysle slova – obrovské a honosné, určite nie sú svietidlom vhodným do každého typu interiéru. V prvom rade si totižto vyžadujú dostatok priestoru a teda sa umiestňujú predovšetkým v domoch (nie v bytoch), konkrétne vo väčších miestnostiach, akými sú hlavne obývačka, ale aj jedáleň či v niektorých prípadoch spálňa.

Tu som pánom ja!

Treba mať na pamäti, že ak sa rozhodnete, že vo svojom príbytku chcete ako svietidlá práve lustre, budete tomu musieť podriadiť aj celý dizajn interiéru. Ten by už potom určite nemal byť moderný a minimalistický, ale ladiaci s lustrom – prepychový a nadčasový.

Aby bola atmosféra dokonalá…

Ak sa rozhodnete pre lustre, jednoducho musíte rátať s tým, že sú náročné v mnohých smeroch. To sa však určite oplatí ako daň za atmosféru, ktorú vo vašom domove vykúzlia. Aj tá však nie je len tak – pre jej vytvorenie je potrebné, aby ste lustre správne zvolili a umiestnili.

Aj lustre potrebujú voľnosť

V prvom rade ide o dostatok priestoru, tak ako som spomínala už predtým. Lustre by mali byť primerane veľké k miestnosti, v ktorej budú umiestnené, tzn. nemali by sa svojimi okrajmi vôbec dotýkať okolitých stien či nábytku. Takisto je dôležité, aby boli umiestnené dostatočne vysoko a nevytvárali tak pocit stiesnenosti. Vo všeobecnosti platí jedno pravidlo – mali by byť aspoň tak vysoko, ako vysoko je aj rám dverí.

lustre
Aj keď máte vo svojom dome lustre, nemali by ste zabúdať ani napr. na stojace lampy vhodné na čítanie

Nezabúdajte ani na…

Aj keď už lustre umiestnite do svojho domu, netreba zabúdať na to, že slúžiť by mali len ako centrálne svietidlo. Pre rôzne činnosti je potrebné zakúpiť aj iné druhy svietidiel, ako napr. nástenné, stojace či stolové lampy.

Klasické lustre sú aj napriek minimalizmu stále žiadané Čo sa týka interiérov, dnes je v kurze minimalizmus – to si môžeme všimnúť pri prezeraní katalógov zameraných na bytový dizajn aj pri prechádzkach obchodmi s nábytkom. Podľa jeho pravidiel by však lustre ako svietidlá mali byť už dávno „out“. Ako je teda možné, že sú stále obľúbenou súčasťou…