jedálenské stoly

Hľadáme ideálne jedálenské stoly

Podľa čoho si vybrať jedálenské stoly?

Jedálenské stoly sa síce akosi začali nahrádzať barovými pultami či konferenčným stolíkmi, avšak aspoň podľa mňa by si svoje miesto v domácnosti mali zachovať aj dnes. Aj v prípade, že každý deň nestíhate spoločnú rodinnú večeru pri jedálenskom stole, určite by mal byť aspoň miestom pre nedeľný obed, oslavu v kruhu rodiny alebo pre posedenie s priateľmi. Na to, aby sa vám však pohodlne stolovalo je potrebné vybrať vhodné jedálenské stoly. Aké parametre sú pri kúpe nového stola do jedálne dôležité?

Hranaté alebo okrúhle jedálenské stoly?

V prvom rade je dôležité, aby jedálenské stoly mali správny tvar a rozmery. Tvar stola nezáleží tak úplne iba od vkusu majiteľa, ale aj od toho, aké veľké priestory má k dispozícii. Hranaté jedálenské stoly sú vhodné do miestností, ktoré nedisponujú príliš veľkými rozmermi, pretože je možné ich v prípade potreby umiestniť k stene a tiež nepotrebujú veľa okolitého priestoru pre jedálenské stoličky. Okrúhle a oválne stoly sú vhodné do väčších jedální, pretože je potrebné okolo nich vytvoriť značne väčší priestor. Ak bývate v malom byte, poslúžiť vám môžu aj rozkladacie stolíky a rohové lavice namiesto stoličiek, ktoré spoľahlivo šetria priestor.

jedálenské stoly
Okrúhle jedálenské stoly  sú vhodné do väčších priestorov

Vhodné rozmery

Pokiaľ ide o rozmery, tie by mali byť v prípade hranatých jedálenských stolov minimálne 80×120 cm, v prípade okrúhlych stolov by mali mať priemer 75 – 90 cm v závislosti od toho, koľko ľudí k nim plánujete usadiť.

Materiál, z ktorého by mal byť stôl vyrobený

Ak si potrpíte na kvalitu a dlhú trvácnosť, najvhodnejšie bude pre vás vybrať si jedálenské stoly vyrobené z dreva. To, akému drevu dáte prednosť (či tmavšiemu alebo svetlému) záleží už od vášho vkusu a celkového dizajnu interiéru. Ak túžite po modernom a minimalistickom dizajne, siahnite po jedálenských stoloch vyrobených z kombinácie sklo a kov, zaujímavým variantom je aj drevo – kameň.

Na čo nezabudnúť?

Pre to, aby jedálenské stoly vyzerali v interiéri dobre, je dôležité k nim vybrať aj vhodné jedálenské stoličky. Takisto osvetlenie nad jedálenským stolom môže urobiť veľa – vytvorte ním príjemnú atmosféru vo vašej jedálni!

Podľa čoho si vybrať jedálenské stoly? Jedálenské stoly sa síce akosi začali nahrádzať barovými pultami či konferenčným stolíkmi, avšak aspoň podľa mňa by si svoje miesto v domácnosti mali zachovať aj dnes. Aj v prípade, že každý deň nestíhate spoločnú rodinnú večeru pri jedálenskom stole, určite by mal byť aspoň miestom pre nedeľný obed, oslavu v kruhu rodiny…