škola v prírode

Je škola v prírode vhodná pre nášho škôlkara?

Máte doma škôlkara? Zistite, či je škola v prírode pre neho vhodná

Škola v prírode sa väčšinou koná 2x. Prvý raz u predškolákov, druhý krát počas 4. ročníka na ZŠ. Predstaviť si 9 – 10 ročné deti, ako strávia týždeň mimo domova už nie je až taký veľký problém. Čo však v tom prvom prípade, keď sa jedná o 5-ročné detičky? To, či je pre ne takýto výlet vhodný, záleží od veľa aspektov, pozrime sa teda na niekoľko z nich…

Spalo už vaše dieťa mimo domova?

Hoci sa to môže zdať neuveriteľné, v dnešnej dobe nie sú výnimkou ani deti, ktoré noc mimo domova nestrávili ani vo veku desiatich rokoch (aj keď v tomto veku to už ani psychológovia nepovažujú za normálne a „zdravé“), preto je takáto otázka určite na mieste. Ak je vaše dieťa zvyknuté často spávať napr. u babičky, tety či iných známych, potom by preňho ani v škola v prírode nemala byť až takým veľkým problémom. Ak však ešte doteraz takúto noc bez rodičov a v inom prostrední nezažilo, na „nácvik“ je potrebné myslieť minimálne už pol roka dopredu.

Zvláda hygienu samostatne?

Je síce pravda, že škôlkarom počas školy v prírode ešte s hygienou pomáhajú učiteľky (teda aspoň my sme mali takú skúsenosť), no aj napriek tomu by už nejaké tie základy malo zvládať vaše dieťa aj samo. Umyť si ráno aj večer zuby, myslieť na to, že ruky si treba umyť vždy po návšteve WC, vedieť sa osprchovať a určite nebude na škodu ani to, ak si vaše dieťa bude vedieť samo umyť vlasy. Ak však všetko z toho ešte nezvláda, neznamená to automaticky, že preň škola v prírode absolútne nie je vhodná. Určite sa treba porozprávať s učiteľkami o tom, s čím budú deťom pomáhať a čo by už mali zvládať samé.

Škola v prírode a upratovanie

škola v prírode
To, či je škola v prírode pre vaše dieťa vhodná, záleží hlavne od toho, či tam chce ísť

Nie je to určite najdôležitejší aspekt, ale keď sa rozhodujete, či je škola v prírode pre vaše dieťa vhodná, určite treba zohľadniť aj to, či je naučené udržiavať si poriadok. Necháva svoje špinavé veci na dlážke v kúpeľni? Nevie si ráno zobrať čisté oblečenie? Má v izbe neustále neporiadok? Na všetky tieto veci si treba dávať pozor a podobne ako spanie mimo domu, začať ich nacvičovať už aspoň pol roka pred tým, než odíde na svoju prvú „dovolenku„.

Na záver však chcem povedať, že ani všetky tieto veci nie sú 100% merítkom toho, či je škola v prírode vhodná pre vaše dieťa. Najdôležitejšie totižto je to, či ono samo chce takúto „skúšku odvahy“ absolvovať a či sa do školy v prírode teší.

Máte doma škôlkara? Zistite, či je škola v prírode pre neho vhodná Škola v prírode sa väčšinou koná 2x. Prvý raz u predškolákov, druhý krát počas 4. ročníka na ZŠ. Predstaviť si 9 – 10 ročné deti, ako strávia týždeň mimo domova už nie je až taký veľký problém. Čo však v tom prvom prípade, keď sa jedná…