Alpha Industries

Kožušinový kabát N-3B od Alpha Industries

Vianočný darček z Alpha Industries

Alpha Industries – spoločnosť známa hlavne za „veľkou mlákou“, no čoraz obľúbenejšia už aj u nás v Európe. Svojou špecifickou ponukou produktov, ktorú tvorí predovšetkým originálne armádne oblečenie (teraz už prispôsobené aj na bežné nosenie, pre ženy, mužov a dokonca aj pre deti), si získala celú základňu stálych zákazníkov. Čo je však najzaujímavejšie, každý produkt, ktorý AI predáva, má za sebou nejakú históriu, o ktorej si môžete prečítať priamo v ich e-shope. Mňa nedávno zaujal kožušinový kabát, ktorý je predávaný pod označením N-3B. S tým, čo som sa o jeho histórii dozvedela, som sa rozhodla podeliť v tomto článku.

Krátka história Alpha Industries

V prvom rade je treba spomenúť že firma Alpha Industries vznikla už v roku 1957, vtedy ešte pod názvom Dobbs Industries. Keď sa však jeden zo spoločníkov dostal do dlhov, druhý – Samuel Gelber sa rozhodol spustiť vlastný biznis pod už spomínaným novým názvom AI (1959). Už dva mesiace po založení novej firmy, dostala samostatná firma Alpha Industries zákazku od Ministerstva obrany USA. A práve tak sa začali vyrábať kožušinové kabáty N-3B.

Prečo práve kožušinová kabát?

Účel, pre ktorý Alpha Industries začal kožušinové kabáty N-3B vyrábať, bol, aby slúžili posádke lietadiel transportujúcich americké vojenské posádky do krajín, ktoré sa nachádzali v extrémne chladných podnebných pásmach. Ochranu pred chladom zabezpečoval vonkajší nylonový plášť a vnútorná vlnená podšívka, ktorá bola neskôr vymenená za polyesterové rúno. Pre kožušinové kabáty N-3B sa tiež stal charakteristický iba malý otvor, ktorý ostal na oči po tom, čo sa celý kabát pozapínal. Aj preto si N-3B získal vtipné pomenovanie „potápačský kabát“.

Nové prevedenie

Alpha Industries
Detail bundy od Alpha Industries

Pôvodné kožušinové kabáty N-3B od Alpha Industries sa síce vyrábali iba v sivozelenej farbe, avšak spolu so spustením komerčného predaja sa do portfólia produktov AI zaradili aj iné farby, napr. čierna, námornícka modrá či vínová červená. A samozrejme, ani ochrancovia zvierat sa nemusia báť, pretože pravá kožušina na kapucni bola nahradená umelou.

Po preštudovaní celej tejto histórie kožušinovej bundy N-3B mi napadlo len: „Ktorý muž by nechcel mať takýto kúsok u seba doma?“ A tak je jasné, odkiaľ poputuje tohtoročný vianočný darček pre môjho priateľa – jednoznačne z Alpha Industries.

Vianočný darček z Alpha Industries Alpha Industries – spoločnosť známa hlavne za „veľkou mlákou“, no čoraz obľúbenejšia už aj u nás v Európe. Svojou špecifickou ponukou produktov, ktorú tvorí predovšetkým originálne armádne oblečenie (teraz už prispôsobené aj na bežné nosenie, pre ženy, mužov a dokonca aj pre deti), si získala celú základňu stálych zákazníkov. Čo je však najzaujímavejšie,…