30. týždeň tehotenstva

30. týždeň tehotenstva – Čo sa vtedy deje?

30 týždeň tehotenstva – dozveďte sa o ňom viac

V kalendári ste si práve preškrtli 30. týždeň tehotenstva. Štyri tretiny sú za vami, ostáva vám približne 10 týždňov, kým sa budete po pôrode tešiť z bábätka.

Dieťatko v 30. týždni

Vaše dieťatko meria teraz približne 27 centimetrov a váži od 1,2 do 1,3 kilogramu. Obklopuje ho asi 0,8 litra plodovej vody, ktorá však postupne stráca na svojom objeme a aj na objeme výživných látok a kyslíka obsiahnutých v sebe. Takto vaše telo začína pripravovať vaše dieťa na prechod na samostatné dýchanie, ale zároveň mu uvoľňuje priestor pre ďalší rast.

Vaše dieťatko je už otočené hlavičkou dolu, nad krčkom maternice a jeho zadoček je niekde v hornej časti. Môže sa vám zdať, že dieťa nie je také pohybovo aktívne celým telíčkom ako v minulom trimestri. Naopak, čoraz viac a silnejšie hýbe končatinami, čo je dobrým znamením zdravo sa vyvíjajúceho nervového a svalového systému.

Počas svojho pobytu v brušku, je dieťa chránené jemným obalom – lanugom. Ten ho chráni pred pôsobením plodovej vody. 30. týždeň tehotenstva dáva signál na to, aby sa lanugo mohlo pomaly odplavovať a rozpúšťať v plodovej vode. Zvyšky, ktoré sa prirodzene neodplavia, po pôrode umyjú pôrodné asistentky.

30. týždeň tehotenstva
30. týždeň tehotenstva – ako vplýva na mamičku i dieťatko?

Čo prinesie 30. týždeň tehotenstva pre mamičku?

Koža na vrchole bruška môže nepríjemne páliť a svrbieť, kedže vrchol maternice dosiahol už 10 centimetrov nad pupok a koža tu podstupuje veľké napätie. Na to vám však pomôžu hydratačné telové mlieka, ktoré zjemnia kožu a napätie nebude až také citeľné. Vďaka väčšiemu brušku budete mať čoraz viac problém so spánkom. Najlepšie pre vás a pre dieťatko bude, keď sa budete snažiť zaspávať na boku. Vtedy do celého tela, orgánov aj končatín prúdi optimálne množstvo krvi. Dobrou pomôckou pre vás je aj vankúš na dojčenie, ktorým si zboku podložíte bruško a môžete ho aj nohami obopnúť. Budete si pripadať trošku viac unavená, čo sa môže podpísať na vašej psychike. Dôležité je zachovať pokoj a uvedomiť si, že aj to patrí k prirodzeným sprievodným znakom tehotenstva. Ak chcete vedieť viac aj o ostatných týždňoch tehotenstva, odporúčame vám navštíviť stránku pre všetky (budúce) mamičky – MODRÝ KONÍK.

30 týždeň tehotenstva – dozveďte sa o ňom viac V kalendári ste si práve preškrtli 30. týždeň tehotenstva. Štyri tretiny sú za vami, ostáva vám približne 10 týždňov, kým sa budete po pôrode tešiť z bábätka. Dieťatko v 30. týždni Vaše dieťatko meria teraz približne 27 centimetrov a váži od 1,2 do 1,3 kilogramu. Obklopuje ho asi 0,8 litra…