cyklo oblečenie

Doplnky na bicykel netvorí iba cyklo oblečenie – časť 2

V predchádzajúcom článku som hovoril o tom, že výbava na bicykel nepozostáva iba z cyklo oblečenia, ale aj z ďalších doplnkov. Niektoré doplnky, ako napríklad helma, osvetlenie a reflexné prvky, sú pre cyklistov povinné zo zákona. Iné si vyberá každý cyklista sám a podľa vlastných preferencií a skúseností.

V predchádzajúcom článku som priblížil prvých päť základných súčastí, v tomto sa zameriam na ďalšie. Avšak určite nie menej dôležité.

Pumpa – nevyhnutná výbava každého cyklistu

O nutnosti vlastniť pumpu alebo aspoň kompresor nebude určite polemizovať žiadny cyklista. Väčšia pumpa prípadne kompresor je vhodná do garáže, prípadne dielne. Pokiaľ vás však prekvapí defekt niekde v teréne je nutné byť vybavený aj malou príručnou pumpu. Nahustiť s ňou koleso je síce náročné, avšak určite menej ako tlačenie bicykla niekoľko kilometrov a pokazenie nálady na výjazde.

Náradie pre cyklistov

Základné náradie sa v dnešnej dobe našťastie už minimalizovalo na plastové páky na vyzutie plášťa z ráfiku, lepenia, multifunkčného kľúča a prípadne rezervnej duše. Vďaka tomu sa ich množstvo a aj váha radikálne zmenšili.

Batoh alebo taška na bicykel

cyklo oblečenieSlúžia samozrejme na prevoz vybavenia, ktoré na biku potrebujete. Môže tu byť uskladnené náradie, cyklo oblečenie, jedlo alebo prípadne voda na celý výjazd. Pokiaľ si beriete na výjazd väčšie množstvo cyklo oblečenia alebo plánujete podniknúť dlhší výjazd, tak by vám batoh rozhodne nemal chýbať.

Nosič na bicykel

Slúži na upevnenie brašní, vďaka ktorým budete mať dostatok miesta aj na vybavenie na niekoľko dňový výjazd, či už po cestách alebo na nespevnených komunikáciách. Pri ich výbere je však nutné brať ohľad na ich pevnosť, nosnosť a aj použité materiály. Veď nie je nič horšie ako, keď sa vám nosič rozpadne niekde ďaleko od civilizácie.

Tachometer nie je iba hračkou

Kedysi bol tachometer spájaný s detskými hračkami, ale rozhodne to nie je pravda. Kvalitný tachometer vám dokáže podať presné informácie nie len o vašej prejdenej trase rýchlosti, ale aj o tom, ako ste na tom aktuálne kondične, aký máte pulz a krvný tlak. Vďaka tomu sa môžete zlepšovať oveľa efektívnejšie v porovnaní s tréningom bez neho.

Toto sú iba základné prvky doplnkov na bicykel, ktoré si postupne zaobstará každý cyklista a časom ich bude považovať za prirodzenú súčasť cyklo oblečenia. Dúfam, že som vám týmto jednoduchým popisom priblížil tieto základné prvky a články pre vás budú aspoň základným zdrojom informácií.

V predchádzajúcom článku som hovoril o tom, že výbava na bicykel nepozostáva iba z cyklo oblečenia, ale aj z ďalších doplnkov. Niektoré doplnky, ako napríklad helma, osvetlenie a reflexné prvky, sú pre cyklistov povinné zo zákona. Iné si vyberá každý cyklista sám a podľa vlastných preferencií a skúseností. V predchádzajúcom článku som priblížil prvých päť základných súčastí, v tomto sa zameriam na ďalšie. Avšak…