čistenie jazierka

Čistenie jazierka pomocou prírodného materiálu

Jazierko je estetickým doplnkom ktorejkoľvek záhrady. Dotvára príjemnú atmosféru a pohľad naň pôsobí upokojujúco. Môžu sa v ňom chovať farebné rybky a pestovať rôzne vodné rastliny. Aby sme však z neho mali čo najväčšie potešenie, veľmi dôležité je čistenie jazierka a všetko s tým spojené.

Rybám a rastlinám zabezpečte čisté a zdravé prostredie

Ak chceme alebo máme takéto záhradné jazierko, je dôležité dbať na niekoľko vecí. Všetko by malo byť v dokonalej biologickej rovnováhe, čo zabezpečí zdravé prostredie pre ryby aj rastliny. Veľmi dôležité je napríklad množstvo vody v jazierku. A to preto, že ak je vody príliš málo, rýchlejšie sa zašpiní a stratí na kvalite. Ryby napríklad potrebujú dostatočnú hĺbku na to, aby mohli spokojne prezimovať. Dôležitá je aj teplota vody, ktorá má pri väčšom množstve menšie výkyvy.

Čistenie jazierka je dôležité z viacerých dôvodov. Jazierko s čistou vodou je krajšie a zdravšie. Zanášajú ho výkaly rýb, zelené riasy a sinice, rôzne splašky pôdy pri daždi, alebo hnijúce odumreté rastliny či listy zo stromov. Preto jeho čistenie netreba zanedbávať.

Čistenie jazierka klinoptilolitom

Jazierko by ste určite mali mať vybavené filtrom, ktorý zabezpečí permanentné čistenie vody. Ako vhodný filtračný materiál sa odporúča zeolit klinoptilolit, prírodný minerál, ktorý sa v praxi využíva čoraz častejšie. Ide o pórovitý minerál, ktorý pracuje ako sorbent. Adsorbuje škodlivé látky, napríklad amoniak, ktorý vylučujú ryby, zabraňuje tvorbe nežiaducich zelených rias, upravuje pH. Minerál je tvorený obrovským množstvom mikro dutieniek a kanálikov, ktoré filtrujú vodu tak, že do seba zachytávajú nežiadúce látky a vymieňajú ich za mangán, vápnik a draslík, obsiahnutý v tomto zeolite.

čistenie jazierka
Čistenie jazierka klinoptilolitom – jednoduchšie a efektívnejšie

Čistenie jazierka je vďaka klinoptilolitu jednoduchšie a hlavne efektívnejšie. Pri prvom použití, uvidíte rozdiel už o niekoľko dní. Samozrejme nespoliehame sa iba naň. Ak na jazierko padnú listy zo stromu či iná hrubšia špina, na ich odstránenie použijeme sieťku. Nečakáme kým sa začnú rozkladať. Z čistého jazierka budete mať radosť nie len vy, ale aj vyše rybky a rastliny.

Jazierko je estetickým doplnkom ktorejkoľvek záhrady. Dotvára príjemnú atmosféru a pohľad naň pôsobí upokojujúco. Môžu sa v ňom chovať farebné rybky a pestovať rôzne vodné rastliny. Aby sme však z neho mali čo najväčšie potešenie, veľmi dôležité je čistenie jazierka a všetko s tým spojené. Rybám a rastlinám zabezpečte čisté a zdravé prostredie Ak chceme alebo máme takéto záhradné jazierko, je dôležité dbať…