cyklo oblečenie - fľaša na vodu

Doplnky na bicykel netvorí iba cyklo oblečenie – časť 1

Po zakúpení bicykla sa každý cyklista začne zaoberať nie len kúpou cyklo oblečenia, ale aj ďalších doplnkov na bike. Či sa jedná už o takzvanú povinnú výbavu, ktorú definuje zákon, alebo o doplnky a súčasti cyklo oblečenia, ktoré jazdu na biku spríjemňujú. Ďalšou kapitolou je samozrejme náradie a prípadný nosič na bicykel. V tomto príspevku sa vám pokúsim priblížiť základné vybavenie každého cyklistu, samozrejme okrem kvalitného cyklo oblečenia, ktorého popis je však na dlhšie a preto sa mu budem venovať v jednom z nasledujúcich článkov.

Helma na bicykel, nie je bohužiaľ vždy súčasťou cyklo oblečenia

cyklo oblečenie - helmaHoci sa to niekomu môže zdať až absurdné, stále je veľa cyklistov, ktorí nepovažujú helmu za súčasť cyklo oblečenia, ale iba za nejaký zbytočný výstrelok. Našťastie si už aj naši zákonodarcovia uvedomili jej nutnosť a helma je pre cyklistov povinná už aj zo zákona.

Takto sa čiastočne dorovnáva rozdiel medzi cyklistami a motocyklistami, ktorí majú helmu ako povinnú súčasť moto oblečenia zo zákona povinnú už dávno.

Osvetlenie bicykla

Aj na bicykli je dôležité vidieť a byť videný. Práve na tento účel slúžia svetlá a aj odrazky, prípadne rôzne reflexné prvky. Tieto reflexné prvky je dobré nosiť aj za bežného svetla alebo za šera, kedy výrazne zvyšujú viditeľnosť cyklistu pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zámok na bicykel

Jeho funkcia je každému určite známa. Má za úlohu ochrániť vášho dvojkolesového miláčika pred zlodejmi. Takže sa určite zamerajte skôr na kvalitné a pevné zámky, pred tými z výpredaja.

Fľaša s vodou a držiak na jej uchytenie

cyklo oblečenie - fľaša na voduPitný režim je dôležitý, kedysi nám to prízvukoval aj minister zdravotníctva. Rovnako to platí aj pri jazde na bicykli. Pre jednoduchú manipuláciu sa odporúča použitie držiaka na fľašu, prípadne druhou alternatívou je takzvaný camel back, kde vo vaku na chrbte je zásobník s vodou. Táto sa potom hadičkami dostane až k cyklistovým ústam.

Blatníky ochránia vaše cyklo oblečenie

Hoci sa táto súčasť vybavenie značne podceňuje a hlavne mtb cyklisti ich vyslovene neznášajú, rozdiel poznáte najlepšie na znečistení cyklo oblečenia po dojazde. Použitím blatníkov teda nechránite iba cyklo oblečenie, ale aj svoju peňaženku. Keďže vďaka menšiemu znečisteniu vydrží neporovnateľne dlhšie.

Toto bola asi polovica všetkých doplnkov, ktoré by mal mať každý cyklista. V nasledujúcom blogu sa budem venovať zvyšku, takzvanej povinnej výbavy cyklistov.

Po zakúpení bicykla sa každý cyklista začne zaoberať nie len kúpou cyklo oblečenia, ale aj ďalších doplnkov na bike. Či sa jedná už o takzvanú povinnú výbavu, ktorú definuje zákon, alebo o doplnky a súčasti cyklo oblečenia, ktoré jazdu na biku spríjemňujú. Ďalšou kapitolou je samozrejme náradie a prípadný nosič na bicykel. V tomto príspevku sa vám pokúsim priblížiť základné vybavenie každého…