Dovolenka Egypt

Dovolenka Egypt – inšpirácia na ochutnávku

Egypt je veľmi známa krajina bohatá na históriu a jeho najznámejšie pamiatky pozná takmer každý. Či už v Egypte bol alebo sa o nich niekde dočítal, dozvedel. Málokto z tých čo tam ešte neboli však vedia niečo o egyptskej kuchyni a ich tradičných jedlách. Hoci dovolenka Egypt umožňuje aby ste ich priamo ochutnali, ja vám ich aspoň zbežne predstavím. Teda aspoň niekoľko z nich.

Egyptskú kuchyňu počas dlhej histórie ovplyvnilo mnoho civilizácií. Preto každý tanier je ako mix viacerých kultúr. Možnosť ochutnať takého multikultúrne jedlo vám prináša jedine dovolenka Egypt. Aké jedlá to teda sú?

Tradičné egyptské pokrmy

SDovolenka Egyptlávnostným jedlom, ktoré sa počas roka často nejedáva je Fatta. Jedlo  je dosť kalorické a pozostáva z vrstiev ryže a opekaného chleba, poliatych cesnakovou a octovou mäsovou šťavou. Toto sa väčšinou podáva s veľkým kusom šťavnatého mäsa a smaženým vajcom (volským okom).

Mulukhiya je obľúbená polievka z jutovníka. Ten patril medzi hlavné ingrediencie do jedál už za čias faraónov. Na prípravu tejto polievky sa používajú posekané listy tejto rastliny, cesnak, koriander a mäsový vývar. Polievka sa servíruje s chlebom alebo ryžou. Aby bola polievka chutná, je dôležité listy neprevariť.

Jedlá vhodné aj pre vegetariánov

Zaujímavým  a zároveň jednoduchým jedlom, ktoré sa považuje aj za národné jedlo, je Kushari. Hoci ingrediencie tohto jedla sú z rôznych kútov sveta, ich kombinácia, z ktorej jedlo pozostáva, vznikla práve v Egypte. Hlavnými prísadami do Kushari sú paradajková omáčka, ryža, šošovica, karamelizovaná cibuľka, cesnak a cícer.

Dovolenka EgyptĎalším obľúbeným jedlom je niečo ako fazuľové pyré, Ful Medames.  Jedlo ako inak pozostáva z fazule (bôb konský), olivového oleja, šťavy z citróna a cesnaku. Môže sa podávať aj s maslom, tahini, vajcom či paradajkovou omáčkou. No najradšej ho ľudia jedia so slaným pečivom. Tradične sa toto jedlo pripravuje v hrnci, ktorý je zahrabaný v horúcom uhlí alebo piesku.

Medzi veľmi chutné a hlavne praktické jedlá patrí Halawa. Toto jedlo, ktoré nájdete v rôznej forme sa pripravuje zo sezamovej pasty a viacerých druhov orieškov. Najlepšie na tomto jedle je, že sa nepokazí ani pri horúcom počasí. Preto sa s ním môžete vybrať hoci aj do púšte.

Dovolenka Egypt sa vám určite bude rátať viac, ak ochutnáte jedno z týchto tradičných jedál. Tak teda dobrú chuť!

 

Egypt je veľmi známa krajina bohatá na históriu a jeho najznámejšie pamiatky pozná takmer každý. Či už v Egypte bol alebo sa o nich niekde dočítal, dozvedel. Málokto z tých čo tam ešte neboli však vedia niečo o egyptskej kuchyni a ich tradičných jedlách. Hoci dovolenka Egypt umožňuje aby ste ich priamo ochutnali, ja vám ich aspoň zbežne predstavím. Teda…