detská izba

Detská izba

Detská izba – útulná i praktická

S príchodom detí prichádza aj povinnosť vytvoriť im prostredie, v ktorom sa budú cítiť pohodlne a bezpečne. Ak sa teda pustíte do zariaďovania detskej izby, myslite na to, že dieťa v nej bude nie len prespávať, ale i rozvíjať svoju fantáziu, kreativitu i svoje vedomosti. Detská izba by teda mala byť zariadená prakticky, no samozrejme i bezpečne.

Okrem dizajnu detskej izby je samozrejme dôležitá aj samotná stavba a jej zateplenie. Ak bývate v paneláku, na zateplenie celej budovy sa musia zhodnúť všetci majitelia bytov. Ak túto možnosť teda nemáte, existuje možnosť zateplenia izieb zvnútra. Vnútorné izolačné omietky ponúkajú suché a bezpečné miesto nie len pre deti ale pre celú rodinu.

Izba by mal byť prispôsobená pohlaviu i veku

Zariadenie, farby a doplnky v izbe pre deti treba prispôsobiť aj pohlaviu, no hlavne veku dieťaťa. Malé bábätko väčšinou spáva v postieľke v rodičovskej spálni, takže detská izba zatiaľ nie je potrebná. Po niekoľkých mesiacoch až roku je však dobré mu poskytnúť vlastný priestor. Čím skôr si dieťa zvykne na vlastnú izbu, tým lepšie.

Farby

detská izba
Poschodová posteľ ušetrí priestor v izbe

V predškolskom veku detská izba slúži dieťaťu skôr ako herňa, v ktorej sa ale môže naučiť množstvu nových vecí a rozvíjať svoju fantáziu. Tú podporujú najmä farby, preto sa nebojte ich použiť. Vyhýbajte sa však farbám výrazným a použite radšej jemnejšie, pastelové. Farby totiž veľmi ovplyvňujú psychiku a ak sú nevhodne zvolené, môžu pôsobiť skôr negatívne, rušivo.

Na steny môžete použiť i farebné tapety s rôznymi motívmi, obrazy. Farebný môže byť aj nábytok, no dbajte na to, aby bol kvalitný a bezpečný. V prípade, že je detská izba dosť malá, môžete siahnuť po poschodovej posteli, ktorá vám v prípade viacerých detí ušetrí kopec miesta. Veľmi vhodným prvkom je taktiež farebný koberec, najlepšie protišmykový, ktorý poslúži ako hracia plocha, no ktorý taktiež delí vaše deti od studenej podlahy.

Osvetlenie

V detskej izbe zohráva dôležitú úlohu i osvetlenie. Okrem centrálneho svietidla, ktoré môže byť pekným dizajnovým prvkom sú potrebné i doplnkové, v menšom veku hlavne nočná lampa, neskôr i stolová, prípadne iné svietidlá dotvárajúce atmosféru v izbe.

Detská izba a zariadenie

Keď nastane čas vymeniť detskú postieľku za detskú posteľ, môžete zvoliť už spomínanú alternatívu, poschodovú posteľ (na vrchnej posteli by mali z hľadiska bezpečnosti spávať iba staršie deti) alebo samostatnú posteľ o rozmeroch 200 x 90 cm. Posteľ by mala byť kvalitná, pevná a samozrejme bezpečná. Je veľmi dôležité, aby mala kvalitný rošt a matrac. To podporí správny vývoj vašich detí a poskytne im pohodlné miesto na spanie.

detská izba
Detská izba je miestom, kde sa pri zariaďovaní môžete vyblázniť

Hoci malé dieťa ešte nepotrebuje miesto na vypracovávanie si domácich úloh, potrebuje miesto pre kreativitu. Ak sa teda rozhodnete pre kúpu písacieho stolíka už v skôr, nemusíte sa obávať, že ho nevyužije. Keďže v dnešnej modernej dobe sú už počítače nevyhnutnosťou, stôl vyberajte tak, aby sa tam časom zmestil aj tento výdobytok modernej techniky. K stolíku bezpochyby patrí aj vhodná stolička, najlepšie s možnosťou nastavenia výšky.

V izbe taktiež nesmú chýbať skrine na oblečenie a regály, v ktorých budú mať deti uložené svoje hračky a detské knihy, neskôr možno i učebnice.

Detská izba je miesto, kde môžu popustiť uzdu svojej fantázii deti, ale i samotní rodičia pri jej zariaďovaní. Inšpirácie nájdete na internetových stránkach i v mnohých magazínoch. A ak by ste to radšej nechali na odborníka, zavolajte si na pomoc interiérové štúdio.

Detská izba – útulná i praktická S príchodom detí prichádza aj povinnosť vytvoriť im prostredie, v ktorom sa budú cítiť pohodlne a bezpečne. Ak sa teda pustíte do zariaďovania detskej izby, myslite na to, že dieťa v nej bude nie len prespávať, ale i rozvíjať svoju fantáziu, kreativitu i svoje vedomosti. Detská izba by teda mala byť zariadená prakticky, no samozrejme…