Kuchyne

Zariadenie menšej kuchyne

Malé bytové kuchyne

Medzi ľuďmi prevláda všeobecná mienka, že bytové kuchyne sú príliš malé na to, aby v nich milovníci varenia mohli stráviť kvalitný čas pri pripravovaní svojich jedál. Pravdu majú v tom, že priestor pre nadizajnovanie kuchyne je naozaj menší ako v domoch, avšak pri správnom využití miesta, osvetlenia a úložného priestoru to vôbec nevadí.

Kuchyne
Kuchynská linka v modernom dizajne príjemnej farby

V súčasnosti sa u nás už stavajú byty, v ktorých sú kuchyne otvoreným priestorom spojeným napríklad s obývačkou alebo jedálňou. V minulosti sa však byty navrhovali tak, aby kuchyne boli oddelené stenou alebo dverami od ostatných obytných priestorov. Majitelia starších bytov preto búrajú priečky, aby opticky zväčšili plochu kuchyne, čo je aj prvý krok k plne využitému priestoru.

Opticky zväčšiť kuchyňu môžete aj pridaním zrkadiel do priestoru. V našich zemepisných šírkach je ešte tento postup považovaný za neštandardný, pretože kuchyne neposkytujú priestor na udržanie zrkadiel v požadovanom stave lesku. Dnes však existujú zrkadlá ošetrené špeciálnymi prípravkami, na ktoré sa nechytajú nečistoty, a tak umožňujú ich využitie aj na neštandardných miestach.

Nezabudnite na kvalitné osvetlenie

Jedálenský stôl
Pekný a kvalitný jedálenský stôl – Drevona

Ďalším dôležitým prvkom malej kuchyne je osvetlenie. Svietidlá by mali byť rozmiestnené po cele kuchyni, čiže svetlo by malo pochádzať z viacerých zdrojov, nie z jedného stropného centrálneho svietidla. Pri kuchynskej linke zvoľte tvar L, ten vám dovolí maximálne využitie priestoru, pretože aj roh kuchyne môžete vyplniť rohovými zásuvkami alebo vysúvacou skrinkou. Ak kuchyňa musí obsahovať aj jedálenský stôl musíte počítať s tým, že sa budete musieť vzdať napríklad umývačky riadu, ktorú popri úložnom priestore, chladničke, špajzy a rúre nebudete mať kam umiestniť.

Ak však jedálenský stôl môžete umiestniť do jedálne alebo obývačky určite zvážte zabudovanie malého kuchynského ostrovčeka. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to nepraktické riešenie pre malú kuchyňu ale práve naopak, môže vám veľmi uľahčiť prácu. Ak k nemu ešte zakúpite dve alebo tri menšie barové stoličky, stane sa nenahraditeľným pomocníkom tak pri príprave jedál, ako aj pri rýchlej večeri alebo raňajkách.

Malé bytové kuchyne Medzi ľuďmi prevláda všeobecná mienka, že bytové kuchyne sú príliš malé na to, aby v nich milovníci varenia mohli stráviť kvalitný čas pri pripravovaní svojich jedál. Pravdu majú v tom, že priestor pre nadizajnovanie kuchyne je naozaj menší ako v domoch, avšak pri správnom využití miesta, osvetlenia a úložného priestoru to vôbec nevadí. V súčasnosti sa u nás…