Nastavenie paraboly

Nastavenie paraboly zvládne aj začiatočník

nastavenie paraboly
Satelitná zostava

Satelitný príjem dnes pre ten pozemný predstavuje obrovskú konkurenciu. Hoci má zopár nevýhod (napr. platené služby), má viac výhod a tie prevažujú (široká ponuka programov, lepšie pokrytie, viac HD programov, 3D vysielanie, vyššia kvalita obrazu a zvuku). Aby ste však mohli sledovať satelitnú televíziu, budete potrebovať 4 prvky. Sú nimi parabola, LNB konvertor, satelitný prijímač a dekódovacia karta od niektorého poskytovateľa satelitného vysielania, napr. Skylink, FreeSat a pod. Aby ste však mohli sledovať širokú ponuku programov, veľmi dôležitým krokom je nastavenie paraboly. Poďme si teda o tom povedať niekoľko slov.

Čo budete potrebovať

Nastavenie paraboly je úkon, ktorý s trochou chcenia a trpezlivosti zvládne aj začiatočník. Prvou podmienkou úspešnej akcie je výber vhodného počasia. Parabolu určite nenastavujte počas dažďa či búrky, kedy si koledujete o to, že vás trafí blesk alebo sa pošmyknete a privodíte si úraz. Takže, na nastavenie paraboly sa podujmite vtedy, keď je počasie priaznivé. K peknému počasiu je potrebné aj určité náradie ako skrutkovač a kľúč, obvykle s priemerom 10, 12 alebo 13. To budete potrebovať na zmontovanie paraboly a jej pripevnenie na konzolu. Ešte pripomeniem, že medzi družicou a parabolou by nemalo stáť nič v ceste. To znamená žiadne budovy, kopce, stromy či chladiace komíny na elektrárni. Vhodným miestom na jej umiestnenie je strecha, balkón, stĺp a pod.

Samotné nastavenie paraboly

nastavenie paraboly
Nastavenie paraboly zvládnete hravo aj sami

Pokiaľ máte možnosť, zabezpečte si aj malý televízny prijímač, ktorý s parabolou prepojíte koaxiálnym káblom. Ak takýto malý, prenosný prijímač nemáte, budete potrebovať nejakého  pomocníka, ktorý bude sledovať obraz na televízore v obývačke a kričať vám ako to ide. Pri analógových prijímačoch sa snažíte nájsť čo najčistejší obraz bez zrnenia. Družicu a pozíciu zvolíte podľa vášho operátora. Pri digitálnych prijímačoch je to o niečo jednoduchšie. Buď obraz máte alebo nie. K správnemu nastaveniu vám v prípade, že nebývate niekde na samote môžu pomôcť paraboly vašich susedov. Snažte sa tú svoju orientovať rovnakým smerom ako oni. Ďalšou podmienkou je predladený satelitný prijímač. Pomôže ak vám ho nastavia už v predajni. Potom sa už len pomocou diaľkového prepnete do menu prijímača, kde sa podľa návodu dostanete k manuálnemu vyhľadávaniu programov. Tam si vyhľadáte požadovanú družicu alebo program a otáčaním paraboly sa posnažíte nájsť čo najsilnejší signál s čo najvyššou kvalitou.

Nastavenie paraboly by ste s pomocou návodu mali zvládnuť bez väčších problémov. Ak si však na to netrúfate, stačí ak sa obrátite na odborníka. Bude to síce o niečo drahšie, no funkčné na 100%.

Nastavenie paraboly zvládne aj začiatočník Satelitný príjem dnes pre ten pozemný predstavuje obrovskú konkurenciu. Hoci má zopár nevýhod (napr. platené služby), má viac výhod a tie prevažujú (široká ponuka programov, lepšie pokrytie, viac HD programov, 3D vysielanie, vyššia kvalita obrazu a zvuku). Aby ste však mohli sledovať satelitnú televíziu, budete potrebovať 4 prvky. Sú nimi parabola, LNB…