O čom sú školy v prírode – vyplýva to z názvu

čom sú školy v prírode – vyplýva to z názvu

 

Školy v prírode sú miestom učenia sa, teda školou a trávenia času v prírode rôznymi aktivitami. Škola v prírode môže byť tematicky alebo sezónne navrhnutá a naplánovaná, no všeobecne platí, že majú deťom poskytnúť viac priestoru pre realizáciu, samostatnosť ale aj súdržnosť a spoluprácu.

Spoznávanie samého seba

Okrem fyzických aktivít, ktoré sú prospešné (to hádam ani nie je potrebné zdôrazňovať), výborne vplývajú aj na psychiku detí. Bolo preukázané, že deti v prírode a na čerstvom vzduchu ľahšie prijímajú informácie, ľahšie sa učia a sú spokojnejšie. U niekoho sa prejaví súťaživosť a organizačné schopnosti, u iných kreativita a zručnosti, ktoré doposiaľ nevedeli, že v sebe majú.

Je dobré vyjsť občas zo svojej komfortnej zóny, prekonať strach, robiť veci a zúčastňovať sa situácií, ktoré by nám nikdy predtým ani nenapadli. Platí to pre deti ako aj pre dospelých. Odhodlanie a ciele ukážu deťom nové cesty možností ako aj radosť a potešenie z ich uskutočnenia.

školy v prírode
Školy v prírode sú ideálnym priestorom na skamarátenie sa so spolužiakmi

Školský výlet v zahraničí alebo detská dovolenka?

Školy v prírode sú miestom, kde deti môžu vidieť, počuť a cítiť prírodu okolo nich. Miesto, kde sa môžu dozvedieť o sebe a o svojich spolužiakoch, priateľoch z iného uhla pohľadu. Naučia sa vnímať prirodzené prostredie pričom sa zúčastňujú zábavných a vzdelávacích outdoorových aktivít. Školy v prírode nie sú určené len pre deti základnej školy prvého stupňa. Školy v prírode sa môžu konať aj pre staršie deti. Rozdielom sú druhy aktivít, môžu však byť v lete ako aj v zime, v horách alebo pri jazere. Niektoré školy v prírode organizujú tiež výlety do zahraničia, čo je vynikajúci spôsob, ako ponúknuť deťom zažiť trošku „iný svet“. Takéto výlety sú aj súčasťou výučby cudzieho jazyka. Zároveň je to výborná možnosť cestovania pre deti, ktoré sa inak za hranice do iných zaujímavých krajín nemajú možnosť dostať.

skoly-v-prirode-2
Školy v prírode utužujú kolektív

Školy v prírode pre zdravý vývoj dieťaťa

Žiadne dieťa neprišlo zo školy prírody späť mysliac si, že to bol stratený čas. Benefity, ktoré takéto školské výlety ponúkajú sú skutočne vynikajúce a potrebné.

O čom sú školy v prírode – vyplýva to z názvu   Školy v prírode sú miestom učenia sa, teda školou a trávenia času v prírode rôznymi aktivitami. Škola v prírode môže byť tematicky alebo sezónne navrhnutá a naplánovaná, no všeobecne platí, že majú deťom poskytnúť viac priestoru pre realizáciu, samostatnosť ale aj súdržnosť a spoluprácu. Spoznávanie samého seba Okrem fyzických aktivít, ktoré…