stropné sviedlo

Aké si zvoliť stropné svietidlo v detskej izbe

Všetci sme už veľakrát boli v predajniach plných rôznych svietidiel. Neskutočný výber najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí ponúka širokú škálu možností aj pri výbere stropných svietidiel.  Ak ste však v situácii, že sa chystáte k úplnej alebo len čiastočnej rekonštrukcii bytu, potom by možno stálo za úvahu navštíviť  nejaké interiérové štúdio. Prekonzultovať si s odborníkmi  naše predstavy o tom, ako by mal  náš byt po rekonštrukcii vyzerať. Návrhy interiérov obsahujú samozrejme aj svietidlá. Možno, že takýto prístup a spoluprácou s interiérovým štúdiom  sa nám nakoniec podarí náš interiér nielen vhodne spestriť interiérovými farbami a nábytkom, ale aj príjemne  osvetliť rôznymi typmi svietidiel.  A taktiež doplniť o zaujímavé bytové doplnky a dekorácie. Vhodné stropné svietidlo je nielen centrálnym zdrojom svetla, ale aj dôležitou súčasťou interiérovej atmosféry detskej izby.

Stropné svietidlo je dôležité aj v detskej izbe

Najdôležitejším druhom osvetlenia zostávajú naďalej centrálnej lampy alebo tiež lustre. Stropné svietidlá sú obzvlášť dôležité v takých priestoroch, kde nie je dostatočný prísun denného svetla.  Pri rozhodovaní sa je potrebné mať na  pamäti celkový charakteristický interiérový štýl miestnosti a výber stropného svietidla  tomu prispôsobiť.  Obzvlášť sa to berie do úvahy pri návrhoch interiérov detských izieb.

stropné svietidlo
Stropné svietidlá krásne dotvárajú charakter izby

Návrh interiéru detskej izby zohľadňuje hlavne bezpečnosť

Centrálne svietidlo je potrebné vyberať podľa rozlohy miestnosti a výšky stropu. Do detskej izby je z hľadiska bezpečnosti lepšie zvoliť prisadené svetlá ako závesný luster, pretože pri nich hrozí menšie nebezpečenstvo rozbitia napríklad pri hrách s loptou a podobne. Z tohto hľadiska sa pre menšie deti tiež vyberajú svietidlá s tienidlami z plastu alebo napríklad aj ryžového papiera. Stropné svietidlo má poskytnúť dostatok príjemného svetla pre hry a pohyb po izbe, na prácu a záujmovú činnosť.

Doplnkové svietidlá

Do izby malých detí by ste mali nainštalovať doplnkové osvetlenie, pri ktorom môžu deti zaspávať alebo sa prebúdzať tak, aby ich nedráždili. Ideálna je nástenná lampička s mäkkým svetlom blízko postieľky, ktorá mamičke umožní sa o dieťatko starať a pritom ho úplne neprebudiť ostrým svetlom. Lampičky v blízkosti postieľky a v dosahu detí musia spĺňať bezpečnostné normy. Väčšie deti už potrebujú iný typ detského nábytku a môžu si doplnkové svietidlo rozsvietiť priamo z postele.

stropné svietidlo
Príjemné a nerušivé doplnkové svetlo do detskej izby

Uprostred izby má byť vhodné stropné svietidlo

Ak ste sa nakoniec rozhodli pre nejaké interiérové štúdio, potom ich návrh interiéru detskej izby bude určite obsahovať len svietidlá z nerozbitných materiálov v závesnej alebo prisadenej podobe, ktoré  sú určené na strop alebo k stene. Voľba primeraného nábytku, interiérových farieb a osvetlenie do detskej izby významne ovplyvňuje celkovú atmosféru miestnosti a zdravie dieťaťa, a preto by sme to nemali podceňovať. Uprostred izby by malo byť centrálne stropné  svietidlo zaisťujúce celkové osvetlenie. Na písacom stole by nemala chýbať lampa, ktorá dobre osvetlí pracovnú plochu.

Všetci sme už veľakrát boli v predajniach plných rôznych svietidiel. Neskutočný výber najrôznejších tvarov, farieb i veľkostí ponúka širokú škálu možností aj pri výbere stropných svietidiel.  Ak ste však v situácii, že sa chystáte k úplnej alebo len čiastočnej rekonštrukcii bytu, potom by možno stálo za úvahu navštíviť  nejaké interiérové štúdio. Prekonzultovať si s odborníkmi  naše predstavy…