zavesny digestor

Závesné digestory

Pamätáte si ešte na časy, keď iba málo ľudí používalo v kuchyni digestory? A to skôr tie klasické, ktoré často v kuchyni vyčnievali a doslova byli do očí? Nebolo to pritom tak dávno. Pri varení či pečení sa rôzne príjemné ale aj nepríjemné pachy šírili v celom byte či dome. Nechýbala ani mastnota a nečistoty. Nepomáhalo ani otvorené okno. Digestory, ako súčasť vybavenia modernej kuchyne, sa k nám začali vo väčšom množstve dostávať až približne pred desiatimi rokmi.

V minulosti a dnes

V tom čase ešte neboli také cenovo dostupné a zároveň kvalitné ako dnes. Pre rodiny či jednotlivcov so štandardným príjmom predstavovali nadbytočné náklady. Ale tak ako postupoval technologický vývoj a znižovala sa konečná cena, začali si digestory všímať aj obyčajní ľudia, nie len tí bohatší. Tak sa zvýšil dopyt a s ním aj ponuka rôznych druhov digestorov.

Dnes je na trhu široké spektrum značiek a druhov, z ktorých si môžeme vyberať. Samozrejme nechýbajú aj farebné, dizajnové či materiálové variácie. Od najčastejšie používaných klasických či výsuvných digestorov, ktoré sa hodia najmä do menšej kuchyne, až po tie najmodernejšie, ako sú komínové alebo závesné digestory, ktoré majú svoje uplatnenie v prípade, že máte doma veľkú kuchyňu s ostrovčekom.

Závesné digestory rôznych značiek dnes môžete nájsť v každom obchode s bielou technikou, internet nevynímajúc. Teraz je však namiesto ich nedostatku problém skôr na opačnej strane. Pri takej širokej ponuke si treba vedieť správne vybrať a nie všetci to dokážu. Každý z nás má totiž jedinečné požiadavky na výzor, funkčnosť, kvalitu a samozrejme cenu. Často máme problém vybrať ten najvhodnejší digestor.

zavesne digestory
Závesné digestory sú štýlové

Nechajte si poradiť

Ak máte napríklad v kuchyni ostrovček a nemáte ho iba na okrasu, musíte zvážiť všetky pre a proti jednotlivých značiek a druhov. Či by sa viac hodil závesný digestor a aký by mal mať dizajn, alebo by bol lepší klasický komínový typ. Pritom záleží aj na iných vlastnostiach jednotlivých druhov, ako je výkon, hlučnosť, cena a ďalšie.

Vo väčšine kamenných predajní s bielou technikou sa môžete poradiť s odborníkmi, ktorí vám pomôžu pri výbere toho najvhodnejšieho digestora do vašej kuchyne. Mali by ste však vedieť aspoň sčasti čo chcete a čo od svojho budúceho pomocníka v kuchyni očakávate. Mal by určite ladiť s dizajnom vašej kuchyne, najmä ak si ho kupujete do už hotovej kuchyne. Rovnako dôležité sú aj jeho rozmery v pomere k veľkosti vašej kuchyne. Ak by bol príliš malý, neplnil by dobre svoju funkciu a naopak priveľký by vám mohol zavadzať pri príprave jedál.. No a o špecifických funkciách sme už hovorili. Ak si sami neviete dať rady ktorý závesný digestor si vybrať, požiadajte radšej o pomoc skúseného odborníka. Môžete tak ušetriť nielen peniaze, ale napríklad aj nervy pri skúšaní jednotlivých typov a značiek a ich funkcií.

zavesne digestory
Zaveste si digestor

Vhodný závesný digestor…

…nad vašim ostrovčekom v kuchyni, kde trávite možno veľa času pri svojom koníčku, akým môže byť aj varenie či pečenie, vám bude správne a dostatočne dlho slúžiť. Pomôže pri odstraňovaní zápachov a pary zo vzduchu. Môže vám pritom aj zachrániť život, keďže odstraňuje oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri horení a je pre nás smrteľne jedovatý, ale bez zápachu.  Preto sa pri jeho výbere netreba zbytočne unáhliť. Radšej ho používajte častejšie, hoci aj pri varení čaju alebo opekaní chlebíka vo vajíčku. Veď pri takom pečení si tie príjemné vône aj tak vychutnáte a správne vybraný závesný digestor nad vašim kuchynským ostrovčekom si ani nevšimnete. Zápach sa však nedostane tam, kde ba nemal. Ale o výhodách používania digestora niekedy nabudúce.

Pamätáte si ešte na časy, keď iba málo ľudí používalo v kuchyni digestory? A to skôr tie klasické, ktoré často v kuchyni vyčnievali a doslova byli do očí? Nebolo to pritom tak dávno. Pri varení či pečení sa rôzne príjemné ale aj nepríjemné pachy šírili v celom byte či dome. Nechýbala ani mastnota a nečistoty.…