Fasáda domu – vkusne a hravo

Fasáda je kabátom pre váš dom

Poznáte ten pocit, keď kráčate po ulici a vedomky-nevedomky si prezeráte okolité domy. Niekoré sa vám páčia viac, niektoré menej, no pri niektorých ste doslova v nemom úžase. Viete o tom, že práve fasáda domu je na dome to, čo sa vám najviac páči? Fasáda je totiž akýmsi kabátom pre váš dom. Okrem toho, že plní praktickú stránku a chráni dom pred nepriazňou počasia, zároveň plní aj estetickú funkciu a reprezentuje tak napríklad vkus svojho majiteľa. Dom ako celok môže pôsobiť vkusne len vtedy, ak sú vkusne zladené všetky farby a materiály celého domu, ale aj jeho blízkeho okolia – záhradné prvky, plot. Výber fasády je pritom jedným z najdôležitejších úkonov, preto je potrebné venovať mu dostatok pozornosti aj financií.

fasáda
Drevená fasáda nič nepokazí.

Fasáda – výber farby je základ!

Častokrát sa stáva, že hoci ľudia na svojich domov vyberú pekné okná aj strešnú krytinu, celý dojem pokazia práve fasádou domu. Fasády pritom môžu celkový dojem buď vyzdvihnúť alebo aj potopiť. Preto by ste mali najmä farbu fasády dôkladne prehodnotiť, prípadne si dať poradiť aj od inej osoby. Dnes už na internete existujú rôzne vizualizácie, vďaka čomu je výber fasády omnoho jednoduchší a riziko nevhodne zvoleného odtieňa fasády podstatne nižšie. V zásade však platí, že by ste sa mali vyhýbať výzarným a krikľavým farbám. Uprednostnite skôr jemné odtiene napríklad hnedej, sivej, zelenej či klasiku v podobe bielej farby. Tak si môžete byť istí, že sa vám pohľad na vlastný dom nezunuje ani po niekoľkých rokoch.

fasáda
Fasáda môže byť aj takto pekne pestrofarebná.

Fasáda – omietka, kameň či drevo?

Asi najčastejie môžete na domoch vidieť fasádu v podobe omietky, pričom na výber máte minerálne, organické, silikónové a silikátové omietky. Fasády však môžu mať aj inú podobu. Čo by ste napríklad povedali, keby váš dom vyzeral akoby bol postavený z kameňa? Fasáda z kameňa je neskutočne krásna a nadčasová a aj keď je finančne aj časovo náročnejšia, výsledný efekt rozhodne stojí za to! Rovnako populárna je momentálne aj drevená fasáda a to predovšetkým pri moderných domoch. No treba myslieť na to, že o drevo sa treba starať, inak podlieha poveternostným vplyvom omnoho rýchlejšie.

Fasáda je kabátom pre váš dom Poznáte ten pocit, keď kráčate po ulici a vedomky-nevedomky si prezeráte okolité domy. Niekoré sa vám páčia viac, niektoré menej, no pri niektorých ste doslova v nemom úžase. Viete o tom, že práve fasáda domu je na dome to, čo sa vám najviac páči? Fasáda je totiž akýmsi kabátom…