Záhradný nábytok z teaku či ratanu

Ratan aj teak sú vysoko žiadané materiály na výrobu exteriérového nábytku. Vzhľad oboch dodáva vonkajšiemu obývaciemu prostrediu dotyk elegancie a vysoko sofistikovaný vzhľad, ktorý ďalej zvyšuje krásu záhrady. Ale ktorý z týchto dvoch typov si nakoniec vybrať? Je potrebné myslieť na to, že záhradný nábytok bude vystavený aj nepriaznivým vonkajším podmienkam a nie je žiadnym tajomstvom, že v takých podmienkach mnohé materiály strácajú na svojej príťažlivosti aj kvalite. Keďže dilema rozhodnutia medzi záhradným nábytkom z týchto dvoch materiálov je pomerne častá, rozhodli sme sa porovnať niekoľko výhod a nevýhod oboch, čo vám snáď pomôže pri rozhodovaní.

Záhradný nábytok
Z teaku či ratanu, obidva materiály sú vysoko kvalitné.

Záhradný nábytok podľa trendu a módy

Záhradný nábytok z ratanu aj teaku je vysoko dekoratívny a dokonale ladí s takmer každým vonkajším prostredím. K dispozícii sú rôzne štýly, tvary a prevedenia aké si len viete predstaviť. Existuje však rozdiel v charaktere oboch materiálov, čo má vplyv aj na estetický vzhľad záhradného nábytku. Teak je vzácny a prestížny materiál, ktorý vytvára silný dojem exotiky s vysokou eleganciou. Ratanový záhradný nábytok je zvyčajne vyrobený zo syntetických vlákien, pretože prírodný ratan nedokáže dlho odolávať vonkajšiemu prostrediu. No aj keď nejde o prírodný materiál, syntetický ratan vyzerá krásne aj v prírodnom prostredí.

Záhradný nábytok
Kombinácia tiež nie je zlá voľba.

Vonkajšie správanie

To, ako sa záhradný nábytok správa pod vplyvom počasia, je samozrejme veľmi dôležité. Kvalita materiálu nielenže zohráva kľúčovú úlohu v jeho trvanlivosti ale má tiež veľký vplyv na jeho estetický vzhľad. Pre umelý ratan aj teak platí, že skvele odolávajú slnečnému žiareniu a vysokej vlhkosti. Teak navyše vynikajúco odoláva aj iným vonkajším elementom, ako sú napr. termity (pôsobí priam ako repelent hmyzu). Na rozdiel od iných druhov dreva, teak nepotrebuje žiadnu ochranu vo forme laku na drevo či oleja, pretože je dostatočne chránený svojimi vlastnými prírodnými olejmi.

Sila

Aj odolávanie každodennému opotrebeniu je dôležitým faktorom záhradného nábytku. Ak teda ide o silu a pevnosť týchto dvoch materiálov, teak je jednoznačne vo výhode oproti ratanu. Teak je jeden z najsilnejších driev, čoho dôkazom je aj to, že sa bežne používa aj na výrobu mostov, budov a chrámov v južnej a juhovýchodnej Ázii, z ktorých sú mnohé staršie ako 100 rokov.

Životnosť

Nábytok do záhrady z oboch materiálov poskytuje rovnaký komfort aj pekný vzhľad mnoho rokov. Ak hovoríme o životnosti zo súhrnu všetkých vlastností, syntetický ratan vydrží skutočne dlho. Avšak len máloktorý materiál sa dá porovnať s teakom.

Ratan aj teak sú vysoko žiadané materiály na výrobu exteriérového nábytku. Vzhľad oboch dodáva vonkajšiemu obývaciemu prostrediu dotyk elegancie a vysoko sofistikovaný vzhľad, ktorý ďalej zvyšuje krásu záhrady. Ale ktorý z týchto dvoch typov si nakoniec vybrať? Je potrebné myslieť na to, že záhradný nábytok bude vystavený aj nepriaznivým vonkajším podmienkam a nie je žiadnym tajomstvom, že v takých…