Nepriestrelná vesta a jej história

Od nepamäti sa ľudstvo snaží chrániť rôznymi formami okrem oblečenia. Na začiatku to boli drevené, či kožené, obleky, potom sa prešlo ku kovovým brneniam. Až v medzivojnom období medzi 1. a 2. svetovou vojnou britská spoločnosť Wilkinson Sword začala vyrábať flakovú vestu. Táto flaková vesta sa skladala z viacerých vrstiev nylonu naukladaných na seba. Vesta vedela odolať šrapnelom, ale nevedela odolať výstrelom z pištolí či silnejším zbraniam. V súčasnosti sa využíva nepriestrelná vesta vyrobená z kevlaru a iných materiálov.

nepriestrelná vesta
Nepriestrelná vesta slúži v policajných zboroch dokonca i psom.

Nepriestrelná vesta – éra kevlaru

S týmto materiálom prišla firma DuPont a bol zhotovený z aramídového vlákna s vysokou pevnosťou a nízkou prieraznosťou. Postupným zlepšovaním tohto materiálu vznikli nové typy kevlarových viest, ako Kevlar 29, alebo ešte pevnejší Kevlar 129. V takejto veste boli vlákna skrútené do prameňov a takéto pramene boli naukladané na seba.

Éra Spectra

V roku 1985 bolo objavené polyetylénové vlákno Spectra. Polyetylén, inak bežnejšie známy ako igelit či mikrotén. Určite pozorovateľné je, že mikrotén je omnoho odolnejší ako igelit. Roztrhnúť igelitový vačok je ľahké, ale roztrhnúť pokrútené mikroténový sáčok už len tak niekto nespraví. Oboje sa skladá polyetylénu, ale s inou molekulárnou štruktúrou. Spectra vlákno je ešte odolnejšie ako mikrotén. Z tohto vlákna sa robí špeciálnou technológiou Spectra Shield, ktorý je tvorený paralelne orientovanými vláknami zabudovanými do živicovej matice. Spectra Shield by mal odolať opakovaným a šikmým zásahom zo samopalov, dokonca aj proti vysokorýchlostným strelám ako napr. z útočnej pušky M16.

nepriestrelná vesta
Nepriestrelná vesta je medzi vojakmi používaná vo veľkej miere.

Éra bio materiálov

Od roku 2010 sa vedci začali zaoberať možnosťou výroby tzv. supervlákien. Tieto zväčša pochádzajú z prírody, a to bližšie ešte od tvorov s názvom pavúky. Už je dokázané že takéto vlákno je odolnejšie ako všetky materiály, z ktorých sa robili vesty doteraz. Problém ale je, že masovo sa tento materiál nemôže používať, kvôli tomu, že pavúky sú teritoriálni kanibali, čo znamená, že sa nemôžu chovať vedľa seba. Uvidíme čo nám teda budúcnosť prinesie v tomto segmente.

Od nepamäti sa ľudstvo snaží chrániť rôznymi formami okrem oblečenia. Na začiatku to boli drevené, či kožené, obleky, potom sa prešlo ku kovovým brneniam. Až v medzivojnom období medzi 1. a 2. svetovou vojnou britská spoločnosť Wilkinson Sword začala vyrábať flakovú vestu. Táto flaková vesta sa skladala z viacerých vrstiev nylonu naukladaných na seba. Vesta vedela odolať…