kuchyne

Umiestnenie a zariadenie kuchyne z pohľadu Feng shui (I. časť)

Nielen starobylé čínske umenie Feng shui považuje kuchyňu za jednu z najdôležitejších častí domu, ale aj v našich končinách bola kuchyňa centrom príbytku už od pradávnych čias. Je to miesto, kde sa rodina schádza, diskutuje, a samozrejme pripravuje jedlo, ktoré je kľúčom k nášmu zdraviu. Feng shui nám poskytuje návod, ako si umiestniť a zariadiť kuchyňu tak, aby priaznivo vplývala na našu vitalitu, šťastie a harmóniu.

Umiestnenie kuchyne

Najvhodnejšie umiestnenie kuchyne je v strede domácnosti, čo najďalej od vstupných dverí, na južnej alebo juhovýchodnej strane. Ak je prepojená s jedálňou, znásobuje to harmóniu a šťastie. Nevhodné je umiestnenie oproti, alebo vedľa spálne a taktiež blízko záchodu a kúpeľne.

Energia čchi

Pre kuchyňu je obzvlášť dôležité, aby sa tu nehromadila stagnujúca energia, ktorú vytvára neporiadok, špina, či hromadenie nepotrebných a nefunkčných vecí. Preto je dôležité udržiavať kuchyňu čistú, vzdušnú a všetko zariadenie funkčné.

kuchyne
správna poloha umývadla

Súboj vody a ohňa

V kuchyni sa stretávajú tieto dva protikladné prvky oveľa intenzívnejšie ako v iných miestnostiach nášho bytu a je doslova nevyhnutné udržiavať ich v rovnováhe. Sporák symbolizujúci energiu ohňa by mal byť umiestňovaný čo najďalej od drezu, ktorý symbolizuje prvok vody. Ak to však nie je možné, toto nepriaznivé rozmiestnenie môžete zmierniť použitím niečoho dreveného alebo kovového medzi nimi (napríklad drevená doska, kovové nádoby,..). Aj ostatné zariadenia symbolizujúce prvok vody ako sú chladnička, umývačka riadu, práčka by nemali byť v blízkosti sporáka, i keď ich vplyv je už menej významný.

Sporák a jeho umiestnenie

Ideálne je umiestniť sporák tak, aby ste videli pri varení na vstup do kuchyne a okná alebo plnú stenu by ste mali mať za sebou. Výhodné sú preto ostrovčeky so sporákom. Ak sa už sporák nachádza pri stene a vy ste chrbtom k dverám, vylepšiť to môžu kovové lesklé prvky pri sporáku, slúžiace ako zrkadlo na odrazenie energie. Vhodnejšie sú sporáky s prirodzeným plameňom, teda plynové, prípadne sporáky na drevo. Elektrické nie sú žiadúce kvôli vytváraniu elektromagnetického žiarenia, čím znehodnocujú pripravovanú potravu. Horáky, rúra a priestor okolo sporáka by mali byť čisté a priestor dobre osvetlený.

Nielen starobylé čínske umenie Feng shui považuje kuchyňu za jednu z najdôležitejších častí domu, ale aj v našich končinách bola kuchyňa centrom príbytku už od pradávnych čias. Je to miesto, kde sa rodina schádza, diskutuje, a samozrejme pripravuje jedlo, ktoré je kľúčom k nášmu zdraviu. Feng shui nám poskytuje návod, ako si umiestniť a zariadiť…