kuchyne

Umiestnenie a zariadenie kuchyne z pohľadu Feng shui (II. časť)

V minulej časti sme sa venovali tomu, kde je najvhodnejšie kuchyňu umiestniť a ako usporiadať čo najpriaznivejšie základné komponenty – sporák, drez a chladničku. Energeticky vyvážené a príjemné prostredie vo vašej kuchyni však dosiahnete až vtedy, keď zohľadníte aj ďalšie parametre.

Osvetlenie

Ideálnym riešením je dostatok prirodzeného svetla, ktoré vám poskytne veľké okno. Ak to však nie je možné, využite bodové osvetlenie namierené do rohov miestnosti, ktoré zabráni stagnácii energie v tmavých kútoch. Keď súčasťou kuchyne je aj jedálenský kút, osvetlenie v ňom zvoľte tlmenejšie ako pri sporáku a pracovnej časti, kde je potrebné silnejšie a jasnejšie svetlo. Pre každú miestnosť však platí, že energia z exteriéru vo forme slnečných lúčov vytvára povznášajúcu atmosféru a preto by jej vstupu dovnútra nemalo nič brániť.

Podlaha

Odporúča sa výber podlahy podriadiť umiestneniu kuchyne v dome podľa svetových strán. Teplá drevená podlaha je vhodná na sever, východ, juhovýchod a juh a na juhozápad, západ, severozápad a severovýchod je vhodnejšia dlažba a kameň. Vyhnúť by ste sa mali modrej a čiernej farbe, ktoré vytvárajú nestabilnú energiu. Dobrým riešením je však v tomto prípade aj veľký zemitý koberec.

kuchyne
Svetlé farby sú v kuchyni veľmi vhodné

Farby, vzory a dekorácie

Medzi vhodné farby do kuchyne patria svetlé a pastelové odtiene zelenej, maslovej, oranžovej, bielej, žltej a terakota červenej. Môžete ich použiť na stenách, podlahe, textíliách i dekoráciách. Vhodné sú aj prvky s dreveným efektom, pretože sú palivom pre ohnivé energie kuchyne. Energiu dreva umocnia aj lístkové vzory. S červenou farbou treba byť opatrný, pretože príliš veľa ohnivej energie, môže spôsobiť zdravotné problémy, nepokoj, agresiu a nešťastie. Nevhodné sú aj tmavá modrá a čierna, pretože sú to farby vody a potláčajú energiu ohňa.

Vhodnejšie sú prírodné materiály, syntetické spomaľujú tok energie. Tvrdé a lesklé povrchy energiu urýchlia.

V kuchyni nie je vhodné vystavovať nože a nožnice, nie sú vhodné obnažené potrubia, preplnené odpadkové koše, či popolníky, dokonca ani suché kvety.

Zdraviu prospešné prúdenie energie podporia misy s čerstvým ovocím, rezané kvety a čerstvý vzduch.

 

 

V minulej časti sme sa venovali tomu, kde je najvhodnejšie kuchyňu umiestniť a ako usporiadať čo najpriaznivejšie základné komponenty – sporák, drez a chladničku. Energeticky vyvážené a príjemné prostredie vo vašej kuchyni však dosiahnete až vtedy, keď zohľadníte aj ďalšie parametre. Osvetlenie Ideálnym riešením je dostatok prirodzeného svetla, ktoré vám poskytne veľké okno. Ak to…