slnecne okuliare odlesk

Slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú nielen ochranným prostriedkom pred slnečným žiarením, ale aj vyjadrením módneho štýlu. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť rovnako technické parametre a samozrejme aj vkus. Ľudské oko sa dokáže prispôsobiť rôznej intenzite svetla, čo sa však nestane okamžite. Príliš svetlé prostredie, náhle zmeny svetelných podmienok, to všetko môže spôsobiť nepríjemné a niekedy až nebezpečné oslnenie.

Nosenie slnečných okuliarov je dôležitejšie, než si možno myslíte. Oči sú veľmi citlivé a náchylné k chorobám, okuliare sú tak dôležitým ochranným prostriedkom.

Parametre výberu slnečných okuliarov

Pri výbere vhodných a kvalitných slnečných okuliarov si všímajte:

  • Tvar okuliarov, materiál a samozrejme veľkosť – okuliare musia dokonale sadnúť, musia pokrývať celé oko. Kvalitný acetát, či ľahký kovový rám so špičkovými šošovkami, to sú parametre, kde sa neoplatí váhať.
  • UV filter – 100% UV filter absorbuje škodlivé UV žiarenie v celom rozsahu až do 400 nanometrov.
  • Priepustnosť svetla slnečných skiel – označenie kategórií je od 0 po 4, bezfarebný alebo veľmi svetlý až veľmi tmavý filter. Kategória 4 nie je vhodná na šoférovanie, nakoľko skresľuje vnímanie farieb.
  • Farba šošoviek – hnedá, šedá a zelená, cez takéto slnečné okuliarové šošovky vnímame skoro originálne odtiene farieb. Modrá farba znižuje intenzitu vnímania červenej a zelenej farby a preto nie je vhodná na vedenie motorového vozidla. Oranžová a žltá pomáha pri rozlišovacej schopnosti v hmle. Sú veľmi vhodné pri športových aktivitách.
  • Polarizované šošovky – kvalitné polarizované šošovky umožňujú vysokú optickú ostrosť, jasné vnímanie farieb a zabraňujú nežiaducemu oslneniu.
Pri kúpe slnečných okuliarov sa nebojte nechať si poradiť.

Slnečné okuliare musia rovnako spĺňať aj estetické parametre

Módu v oblasti slnečných okuliarov ovláda originalita, pestrosť a uvoľnenosť. Klasické farby striedajú odvážne kombinácie. Od jemných pastelových až po výrazné, či neónové slnečné okuliare. Správne vybrané slnečné okuliare dotvoria dokonalý outfit.

Slnečné okuliare musí človek nosiť rád, cítiť sa dobre. Dokonalý komfort zabezpečí precízny výber značky, ktorá napĺňa najprísnejšie kritéria na kvalitu a funkčnosť. Nemenej dôležité sú aj aktivity pri nosení slnečných okuliarov. Široký výber športových okuliarov prispeje k dokonalému športovému výkonu aj pri náročných svetelných podmienkach. Rozmanitosť tvarov a materiálov dávajú dostatočnú možnosť vyjadrenia tvorcov okuliarov, ako aj ich nositeľa. Ochrana očí si nesporne vyžaduje starostlivosť po celý rok. Slnečné okuliare už nie sú luxus, ale nevyhnutnosť.

Slnečné okuliare sú nielen ochranným prostriedkom pred slnečným žiarením, ale aj vyjadrením módneho štýlu. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť rovnako technické parametre a samozrejme aj vkus. Ľudské oko sa dokáže prispôsobiť rôznej intenzite svetla, čo sa však nestane okamžite. Príliš svetlé prostredie, náhle zmeny svetelných podmienok, to všetko môže spôsobiť nepríjemné a niekedy až nebezpečné oslnenie.…