parkovací asistent

Parkovací asistent: Naozaj dokáže zaparkovať namiesto mňa?

Aj vás sa pri predstave parkovania v centre mesta chytá panika? Najradšej by ste sa mu vyhli? Ak však vo veľkomeste pracujete, s touto výzvou sa musíte popasovať dennodenne. Ak navyše v meste aj bývate, zručnosť pri parkovaní je nevyhnutná. Iba ak… 

parkovací asistent
Parkovanie už nemusí byť stresujúce.

Parkovanie už iba bez stresu 

Mnohí z nás sa necítia istí pri parkovaní medzi čiary alebo pozdĺžne medzi autá. Prenechajte túto nemilú povinnosť parkovaciemu asistentovi, ktorý to urobí za vás. Ako to funguje? 

Parkovací asistent je inteligentný systém, ktorý dokáže zaparkovať auto s minimálnou vodičovou pomocou alebo, v  prípade automobilov s automatickou prevodovkou, dokonca celkom sám. Potrebuje k  tomu iba niekoľko snímačov umiestnených po celom obvode vozidla. Tieto senzory sú prepojené s procesorom, ktorý pozná parametre vozidla (jeho dĺžku, polomer zatáčania a pod.). Parkovanie pomocou asistenta potom funguje tak, že pri pomalom prechádzaní okolo radu vozidiel nájde dostatočne veľký priestor na zaparkovanie. Stačí, keď mu tlačidlom dáte najavo, že potrebujete zaparkovať, a stlačením smerovky mu zas pokyniete, na ktorú stranu vozovky sa má asistent sústrediť.  

Keď parkovací asistent nájde voľné parkovacie miesto, oznámi to vodičovi a dá mu pokyn na zaradenie spiatočky. Tým sa spustí parkovací manéver. Asistent preberá riadenie, pričom vodiča naviguje, kedy pridávať plyn, brzdiť a  preraďovať rýchlosť. Volantom auta točí sám a na základe signálov smeruje do parkovacieho miesta. Asistent v  automobiloch s  automatickou prevodovkou navyše asistuje aj pri pridávaní plynu, brzdení a zmenách prevodových stupňov.  

Aj počas parkovania pomocou asistenta ostávate stále pánom situácie vy. Kedykoľvek ho môžete deaktivovať, a  to opätovným stlačením a uvoľnením tlačidla alebo pootočením volanta, deaktivuje sa aj pri vyššej rýchlosti cúvania ako je 7 km/h.  

situácia pro parkovaní
Snímače po obvode vozidla umožňujú parkovaciemu asistentovi zaparkovať s minimálnou pomocou vodiča. 

Parkovací asistent – odpoveď na všetky parkovacie problémy?

Vyzerá to fantasticky, čo poviete? No aj parkovanie pomocou parkovacieho asistenta má svoje muchy. Väčšina súčasných systémov sa zľakne menšieho priestoru a parkovanie vopred vzdá. Parkovanie s  parkovacím asistentom je stále dosť pomalé, čo menej trpezliví vodiči stojaci v  kolóne za vami nie sú vždy ochotní tolerovať. Systémy poloautomatického parkovania donedávna boli záležitosťou iba drahých prémiových automobilov. Dnes sú dostupné aj v autách strednej triedy, vždy však ide o nadštandardnú výbavu, za ktorú si priplatíte.  

Už je iba na vás zvážiť, či sa do parkovacieho asistenta oplatí investovať. Ak by ste aj radi vyrazili trebárs na výlet objavovať tajomstvá starých miest, alebo máte každodenné mrzutosti pri dochádzaní za prácou a následnom parkovaní, voľba sa zdá byť jasná. Čo poviete, stojí vám tých pár desiatok eur za pohodu za volantom

Aj vás sa pri predstave parkovania v centre mesta chytá panika? Najradšej by ste sa mu vyhli? Ak však vo veľkomeste pracujete, s touto výzvou sa musíte popasovať dennodenne. Ak navyše v meste aj bývate, zručnosť pri parkovaní je nevyhnutná. Iba ak…  Parkovanie už iba bez stresu  Mnohí z nás sa necítia istí pri parkovaní medzi čiary alebo pozdĺžne medzi autá.…