samopal vz. 58

Samopal vz. 58 je stále zbraňou našej pechoty

Samopal vz. 58

Samopal vz. 58 postupne vznikal v 50. rokoch minulého storočia, kedy vojaci vo vtedajšej Československej ľudovej armáde mali k dispozícii viac typov osobných zbraní a druhov nábojov.

Nebolo teda nič mimoriadne, že sa prejavili opodstatnené snahy o určité zjednodušenie a unifikáciu výzbroje bojovej pechoty. Konštrukcia novej zbrane, ktorá by v sebe zahŕňala všetky výhody vtedy používaných ručných zbraní pechoty, bola pripravovaná od roku 1952.

Samopal vz. 58 sa stal pechotnou zbraňou od r. 1958

Je uvádzané, že v procese výskumu boli predložené tri konštrukčné návrhy, z ktorých bol vybraný návrh vyzerajúci trocha ako dodnes používaná útočná puška AK-47 (Avtomat Kalašnikova z roku 1947). Schválený nový typ zbrane bol však podobný len vonkajším vzhľadom. Vnútorný mechanizmus má samopal vz. 58 úplne odlišný, je oproti AK-47 ľahší a kratší. Nevýhodou ale je, že má viac súčiastok. Napriek svojmu veku má samopal vz. 58 vďaka kvalitnej konštrukcii stále aj v dnešných bojových podmienkach dostačujúce vlastnosti.

samopal vz. 58
Samopal vz. 58 je zbraň vyrobená v Československu

Druhy a typy samopalu vz. 58

Samopal vz.58 je útočná puška československej výroby, používaná na ničenie živej sily a ľahko obrnených cieľov. Je základnou zbraňou pechoty slovenskej a českej armády. Do výzbroje armády bol zavádzaný v troch základných verziách. Pre pechotu s pevnou pažbou je to Sa vz. 58 a pre osádku obrnených vozidiel je to typ výsadkový Sa vz.58 V so sklopnou ramennou opierkou. A nakoniec je to samopal vz. 58 vybavený bočnou lištou pre upevnenie zameriavacieho infraďalekohľadu, tlmičom plameňa a dvojnožkou. Tento variant je známy pod označením Sa vz. 58 Pi.

samopal vz. 58
Sa vz. 58 patria medzi najobľúbenejšie zbrane mnohých strelcov

Samopal vz. 58 je ľahká samočinná ručná zbraň

S účinnosťou, ovládateľnosťou a funkčnou spoľahlivosťou podobne ako aj s presnosťou streľby nie sú zásadné problémy. Len z pohľadu moderných požiadaviek na útočnú pušku je možné poznamenať, že u Sa vz. 58 chýba možnosť montáže granátometu, prípadne aj rôznych typov novodobých špičkových mieridiel a zameriavačov.

 

Samopal vz. 58 Samopal vz. 58 postupne vznikal v 50. rokoch minulého storočia, kedy vojaci vo vtedajšej Československej ľudovej armáde mali k dispozícii viac typov osobných zbraní a druhov nábojov. Nebolo teda nič mimoriadne, že sa prejavili opodstatnené snahy o určité zjednodušenie a unifikáciu výzbroje bojovej pechoty. Konštrukcia novej zbrane, ktorá by v sebe zahŕňala všetky výhody vtedy používaných…