Pušky Mosin sú vyhľadávané zberateľské zbrane

Zbieranie starožitných zbraní je určite atraktívnym ale aj finančne náročným koníčkom. Môže to byť len príležitostná kúpa alebo darček, celoživotná vášeň alebo aj dobrá investícia do budúcnosti. Zberatelia sa špecializujú na určité historické vojenské obdobia, druh zberateľských zbraní alebo na konkrétnych konštruktérov, výrobcov a výrobné značky zbraní. Medzi zberateľmi špecializujúcimi sa na historické strelné zberateľské zbrane sú stále populárne pušky Mosin.

zberateľské zbrane
Mosin Nagant z Fínska patrí medzi top zberatelské zbrane.

Medzi zberateľské zbrane patria aj pušky Mosin-Nagant

Aká je stručná história pušky Mosin a s čím súvisí jej označenie? Prvá časť označenia tejto pušky je odvodená od mena Sergeja Mosina a druhá od bratov Emila a Léona Nagantových. Sergej Mosin bol dôstojníkom ruského delostrelectva a pracoval ako zbrojný inžinier cárskeho vojenského priemyslu. Okolo roku 1885 sa zapojil do výskumu, ktorého cieľom bolo vyvinúť novú pušku. K jednoranovej puške Mosin sa potom pripojila schránka na päť nábojov bratov Nagantových. Cárske jednotky dostali túto zbraň prvýkrát v roku 1891. A práve tento vzor pušky Mosin M.91 patrí medzi vyhľadávané zberateľské zbrane.

Najprv sa vyrábali vo Francúzsku

Prvých 500 tisíc týchto pušiek pod označením Mosin-Nagant bolo vyrobených francúzskym zbrojárskym priemyslom. Ruské továrne nabrali dych až v roku 1893, kedy v trojročnom období vyrobili viac ako 1,4 milióna týchto pušiek. Tieto pušky sa osvedčili v prvej svetovej vojne. Od roku 1907 sa začali vyrábať karabíny so skrátenou hlavňou a postupne sa realizovali rôzne modernizácie tejto zbrane. Nadšenci pre zberateľské zbrane tohto charakteru vedia veľa detailov o jednotlivých verziách pušiek Mosin.

zberateľské zbrane
Zberatelské zbrane sú našou vášňou.

Fínsky Mosin už len ako zberateľská zbraň

V čase ruskej revolúcie a odstránení cára Mikuláš II vyhlásilo Fínsko svoju nezávislosť a porazilo ruské sily. Vojnovou korisťou bolo množstvo zbraní, a to vrátane pušiek Mosin M.91. Nový štát potreboval rýchlo vybudovať armádu, ktorá by bola schopná čeliť prípadnému útoku zo strany Ruska, a preto bolo rozhodnuté o použití ruských pušiek Mosin ako základ výzbroje novej armády. Aj vďaka tejto skutočnosti sú to dnes cenené zberateľské zbrane.

Zbieranie starožitných zbraní je určite atraktívnym ale aj finančne náročným koníčkom. Môže to byť len príležitostná kúpa alebo darček, celoživotná vášeň alebo aj dobrá investícia do budúcnosti. Zberatelia sa špecializujú na určité historické vojenské obdobia, druh zberateľských zbraní alebo na konkrétnych konštruktérov, výrobcov a výrobné značky zbraní. Medzi zberateľmi špecializujúcimi sa na historické strelné zberateľské zbrane sú…