Puškohľady ako nenahraditeľní pomocníci

Presná streľba na diaľku si vyžaduje viac než len priezor na zbrani. To si uvedomovali už v 17. storočí odkiaľ pochádzajú prvé pokusy o nasadenie puškohľadov a ich následné používanie na vojenské i lovecké účely. Puškohľady primárne slúžia na zvýšenie presnosti pri streľbe na veľké vzdialenosti. Keď sa doň pozriete, váš cieľ je omnoho lepšie vidieť. Puškohľad pomocou optickej mriežky ukazuje kam presne dopadne náboj po vystrelení. Majte na pamäti, že čím bližšie dokážete priblížiť cieľ, ešte z vás nespraví o to lepšieho strelca. Aj streľba s puškohľadom si vyžaduje dlhodobý tréning, aby sa z vás stal obávaný strelec.

Puškohľady
Puškohľady slúžia na presnú streľbu na veľké vzdialenosti.

Ako kupovať puškohľady?

Predtým ako sa rozhodnete obohatiť vašu zbraň o tento technický prvok, je dôležité, aby ste si vybrali puškohľady na základe veľkosti. Nie je príjemné zistiť, že už zakúpený tovar vlastne na vašu pušku nepasuje a následne puškohľad musíte ísť vrátiť. Zistite si pred kúpou, či tento „vylepšovák“ vyhovuje dizajnu vašej pušky. Vyhnúť sa týmto peripetiám ale môžte tak, že si zakúpite pušku rovno už s nainštalovaným puškohľadom. Ďalej je vhodné sa oboznámiť so všetkými časťami puškohľadu, aby ste vedeli ako s nimi zaobchádzať. Konkrétne si zistite ako sa jeho časti volajú a načo slúžia. Je vhodné si taktiež vyzistiť, či má puškohľad len jeden objektív, alebo je možné ich vymieňať. Od toho záleží, či budete môcť využívať rôzne možnosti priblíženia, alebo len jednu.

Tipy a rady pri používaní

Pri samotnej streľbe je dôležité vedieť odhadnúť správnu vzdialenosť vašich očí od objektívu. Všeobecne platí, že čím si terč viac priblížite, tým bližšie by ste mali mať položenú hlavu k puškohľadu. Nezabúdajte však na základy fyziky. Tým mám na mysli, že zbraň pri výstrele kope, a ak náhodou budete pozerať do objektívu z príliš malej vzdialenosti, hrozí vám poranenie očí po údere pri spätnom ráze.

O puškohľady sa treba pravidelne starať.

Starostlivosť o puškohľady

O puškohľady sa je potrebné aj starať. Pokiaľ pušku nepoužívate, uistite sa, že je objektív uzavretý. Predídete tak poškodeniu objektívu, ktorý sa môže veľmi ľahko poškriabať. Na čistenie používajte špeciálny štetec na objektívy, ktorý je prispôsobený jemnosti povrchu šošovky. Rozhodne neskladujte puškohľad v extrémne vysokých teplotách, môžete tak poškodiť lubrikáciu vo vnútrí, ktorú nejde nijak nahradiť ani vymeniť. Puškohľady sú vyrábané tak, aby ste ich nemuseli čistiť zvnútra, preto na povrchové čistenie používajte suchú handričku na vyčistenie od odtlačkov prstov a iných základných nečistôt.

Presná streľba na diaľku si vyžaduje viac než len priezor na zbrani. To si uvedomovali už v 17. storočí odkiaľ pochádzajú prvé pokusy o nasadenie puškohľadov a ich následné používanie na vojenské i lovecké účely. Puškohľady primárne slúžia na zvýšenie presnosti pri streľbe na veľké vzdialenosti. Keď sa doň pozriete, váš cieľ je omnoho lepšie vidieť. Puškohľad pomocou optickej…