Lustre už dávno nie sú jediným zdrojom osvetlenia

Dnes je už úplnou samozrejmosťou, že v jednej obytnej miestnosti je k dispozícii niekoľko druhov svietidiel. Svetlo totiž dodáva bytu atmosféru, vykresľuje hĺbku priestoru, vytvára pocit pohody. Napriek tomu častokrát svietidlami šetríme, volíme nevhodné umiestnenie alebo intenzitu zdroja. Odborníci zdôrazňujú potrebu vybaviť byt premysleným systémom hlavných a miestnych svietidiel tak, aby vznikla tzv. svetelná pohoda. Priebežne by sme mali mať možnosť  meniť charakter a intenzitu osvetlenia bytu podľa aktuálnej situácie a účelu. A tým hlavným osvetelním nemusia byť len lustre.

Lustre
Správnym umiestnením svietidiel vznikne svetelná pohoda.

Klasické stropné lustre

Luster by nikdy nemal ostať jediným druhom osvetlenia v miestnosti, a to akéjkoľvek. Občas nie je ani príliš praktické jeho fixné umiestnenie v strede miestnosti bez možnosti flexibilného priemiestnenia jeho lokalizácie. Čo keď budete potrebovať príležitostne posunúť jedálenský stôl? Jednoducho lustre musia navodzovať pokojnú a príjemnú atmosféru. Aký luster do obývačky si teda zaobstarať? Kam ho umiestniť? Typicky sa lustre umiestňujú do stredu miestnosti s vypínačom u hlavných dverí. Podporuje to vraj sústredené vnímanie a zdôrazňuje stred interiéru. Často sú umiestnené napríklad nad veľkým jedálenským stolom alebo konferenčným stolíkom.

Lustre
Lustre sa umiestnujú nielen do stredu miestností.

Dôležité je komplexné osvetlenie miestností

Ak už sme sa rozhodli pre centrálne stropné umiestnenie nášho lustra, potom netreba vôbec zabúdať na doplnkové svetlá ako sú stojace a stolné lampy a nástenné svietidlá. Podobne aj pomerne častou chybou je výber svietidla síce dizajnovo správneho, avšak malého. Keď vidíte lustre zavesené pod stropom v obchode so svietidlami, prípadne vyberáte online na základe fotografie, ťažko si dokážete presne predstaviť, ako bude luster vyzerať a pôsobiť v reálnom interiéri. Ak je luster príliš malý, alebo aj príliš robustný, potom môže byť z dlhodobého pohľadu výsledkom svetelné prostredie, kde sa nebudete cítiť dobre. Výsledkom pobytu v takomto osvetlenom prostredí môže byť zbytočná a predčasná únava bez toho, aby sme si vôbec uvedomovali, že to môžu mať na svedomí aj nevhodné lustre.

 

Dnes je už úplnou samozrejmosťou, že v jednej obytnej miestnosti je k dispozícii niekoľko druhov svietidiel. Svetlo totiž dodáva bytu atmosféru, vykresľuje hĺbku priestoru, vytvára pocit pohody. Napriek tomu častokrát svietidlami šetríme, volíme nevhodné umiestnenie alebo intenzitu zdroja. Odborníci zdôrazňujú potrebu vybaviť byt premysleným systémom hlavných a miestnych svietidiel tak, aby vznikla tzv. svetelná pohoda.…