plynová zbraň

Plynová zbraň nemá charakter útočnej zbrane

Plynová zbraň

Plynovým ručným zbraniam sa zvykne hovorievať slangovo „plynovky“ a myslia sa tým podľa zákona č. 190/2003 o zbraniach a strelive expanzné zbrane kategórie D. Plynová zbraň je v zmysle tohoto zákona zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J. Názov plynová pištoľ či revolver je už zaužívaný pojem pre plynové zbrane. Tento typ zbraní je určený prevažne na sebaobranu streľbou obrannými plynovými nábojmi s účinnými látkami PV alebo CS a sú voľne predajné od 18 rokov. Plynová pištoľ sa používa aj na štartovaciu streľbu akustickými nábojmi, pri streľbe poplachovými nábojmi alebo pre vystreľovanie svetlíc. Plynové zbrane sú zaujímavé aj pre zberateľov zbraní, pretože ide v mnohých prípadoch o identické repliky ostrých zbraní.

Ako funguje plynová zbraň?

Plynová zbraň funguje rovnako ako palná zbraň. Jej konštrukcia ale znemožňuje vystreliť projektil, pretože plynová pištoľ v sebe skrýva prepážku z tvrdokovu, ktorá zamedzí výstrelu iného náboja ako plynového. Plynové pištole fungujú štandardne ako samonabíjacie poloautomatické zbrane. Náboje pre plynové pištole obsahujú, rovnako ako klasické náboje, nábojnicu, prachovú náplň ale tiež slzný CN či nervovo-paralytický SK plyn alebo korenie s označením PV. Náboj nie je zakončený projektilom, je uzavretý lisovanou plastovou záslepkou rôzne farby podľa obsahu náboja. Po stlačení spúšte úderník odpáli prach v nábojnici, vďaka tomu sa puzdro roztrhne, uvoľní náplň a k cieľu smeruje iba plynový obláčik.

plynová zbraň
Rôzne plynové zbrane – najčastejšie využívané na airsoft

Účinnosť plynovej zbrane

Na účinný dostrel pôsobí niekoľko faktorov. Ide najmä o veľkosť náboja a tiež poveternostné podmienky. Vzdialenosť dostrelu býva od 1 do 5 metrov. Ak má byť zasiahnutá osoba plynom či korením paralyzovaná, mali by sme sa snažiť trafiť útočníka na nekryté časti tela. Akú náplň náboj obsahuje, spoznáte vďaka farebnému odlíšeniu uzáveru nábojnice. A kedy plynovú zbraň použiť? Plynovú zbraň použite iba v prípade vážneho ohrozenia života vás alebo vašich blízkych za predpokladu, že iná možnosť sebaobrany nie je.

Plynová zbraň Plynovým ručným zbraniam sa zvykne hovorievať slangovo „plynovky“ a myslia sa tým podľa zákona č. 190/2003 o zbraniach a strelive expanzné zbrane kategórie D. Plynová zbraň je v zmysle tohoto zákona zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J. Názov plynová pištoľ či revolver je už zaužívaný pojem pre plynové zbrane.…