kuchynský drez

Najlepší kuchynský drez pre vašu kuchyňu

Základom každej domácej i komerčnej kuchyne je kuchynská linka a spolu s ňou aj kvalitný kuchynský drez. Automatická umývačka riadu totiž nestačí na vykonávanie ostatných kuchynských úkonov. Navyše, čistá voda a priestor na odkvapkanie sa v kuchyni vždy zíde.

Aký drez pre svoju kuchyňu vybrať? Pri výbere kuchynského drezu musíte vziať do vašej pozornosti mnoho ukazovateľov. Či už ide o tvar a veľkosť drezu, jeho funkčnosť, materiál, z ktorého je vyrobený, či jeho orientáciu. Dôležité sú aj iné aspekty, ktoré sa netýkajú priamo drezu. Napr. šírka kuchynskej skrinky, montážne podmienky a starostlivosť.

Granitový kuchynský drez

Kuchynský drez a jeho výber

Na tvare a materiáli záleží predovšetkým z estetického ale aj praktického hľadiska. Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa stretnete s nerezovými drezmi, ktoré sú populárne najmä preto, lebo sa na nich neusádzajú nečistoty a baktérie. Taktiež má dlhú životnosť a dizajnovo sa hodí do každej kuchyne. Keramika je zas klasická, elegantná a nenáročná na údržbu. Je síce odolná voči chemikáliám ale silnejší náraz ju môže poškodiť. Na výber máte ešte granitové drezy, odolné voči zmene teploty, baktériám a plesniam. Ak hľadáte luxus, možno sa vám zapáči práve sklenený kuchynský drez.

Typ drezu závisí od veľkosti vašej kuchyne, vašich potrieb a umiestnenia drezu. Jednoduché drezy sa hodia do menšej kuchyne ako dodatok ku umývačke riadu. Dvojité drezy sa hodia pre viacčlenné rodiny, ktoré umývajú ručne.

kuchynský drez
Nezabúdajte pri výbere brať ohľad na miesto pre odkvapkanie

Funkčnosť drezov

Čo sa týka funkčnosti, ten súvisí len a len s praktickosťou. Nekupujte si najfrajerskejší kuchynský drez, keď niektoré jeho funkcie použijete raz ja rok. Dôležité sú tie funkcie, ktoré naozaj používate, a ktoré vám v kuchyni naozaj pomôžu.

Môže ísť napríklad o plochu na odkvap, ktorá sa vám zíde najmä ak nemáte umývačku riadu. Zaujímavé môžu byť aj otvory v dreze – či už ide o batériu, excenter (sprcha) alebo dávkovač. Pre zabezpečenie kuchyne pred vytopením odporúčame nezabúdať na výpusť – teda na malý otvor, ktorý slúži ako poistka proti pretečeniu vody z drezu.

Základom každej domácej i komerčnej kuchyne je kuchynská linka a spolu s ňou aj kvalitný kuchynský drez. Automatická umývačka riadu totiž nestačí na vykonávanie ostatných kuchynských úkonov. Navyše, čistá voda a priestor na odkvapkanie sa v kuchyni vždy zíde. Aký drez pre svoju kuchyňu vybrať? Pri výbere kuchynského drezu musíte vziať do vašej pozornosti mnoho ukazovateľov.…