Kvalitný matrac do postieľky by mal byť prioritou

Ak sa vaše dieťa ráno budí podráždené a aj počas dňa je mrzuté, príčinou môže byť aj nekvalitný matrac. Osobne si myslím, že ani značkové oblečenie, či predražené hračky nie sú pre deti také podstatné, ako zdravá strava a spánok. Áno aj spánok, dobre ste počuli. Ľudské telo je ako stroj, ktorý počas dňa dokáže spraviť neskutočne veľa vecí, no popri tom však potrebuje aj dostatočný oddych, aby načerpalo nové sily a na ďalší deň mohlo opäť fungovať. U detí to platí dvojnásobne, pretože ich telo zároveň aj rastie a vyvíja sa. Spánok je pre nich neskutočne dôležitý a preto by pre vás malo byť prioritou, zadovážiť vášmu dieťaťu kvalitný matrac do postieľky. A pod kvalitou si nepredstavujte zapožičanú postieľku od vašej sestry s matracom, ktorý už „odchoval“ jej dve deti. Na to radšej rýchlo zabudnite!

Čo je pri kúpe najdôležitejšie?

Prvou a dosť zásadnou vecou je, aby matrac vypĺňal celý priestor postieľky a nevznikali tak medzery, v ktorých by sa vášmu dieťaťu mohla zaseknúť ruka, noha alebo dokonca hlava. Postieľku preto treba dôkladne zmerať a nekupovať matrac len tak od oka. Matrac do postieľky by nemal byť ani veľmi mäkký – na pamäťovú penu teda úplne zabudnite. Vhodné sú tvrdé alebo stredne tvrdé detské matrace. Rovnako nie je vhodné ani tvarovanie podľa anatomických zón – môžu spôsobiť skrivenie chrbtice, či iné ortopedické problémy. Čo sa ale určite oplatí k matracu dokúpiť, je chránič matraca, ktorý ho ochráni pred pretečením – pri deťoch sa bežne stáva, že sa pocikajú alebo počas choroby v posteli zvracajú. Rovnako užitočný je aj snímateľný a prateľný poťah.

matrac do postielky
Kvalitný matrac do postielky je základom zdravého spánku vášho dieťaťa

Aký materiál je pre matrac do postieľky najvhodnejší?

Na trhu je množstvo druhov detských matracov ako napríklad molitanový, latexový, kokosový a rôzne kombinácie týchto aj iných materiálov. Dôležité je, aby bol matrac do postieľky s antialergickou výplňou. Výbornou voľbou je matrac zo 100% prírodného latexu alebo jeho kombinácia s kokosovým vláknom, ktoré mu dodáva potrebnú pevnosť. Latex a kokosové vlákno zabraňujú prežívaniu roztočov či plesní a tak najlepšie zodpovedajú nárokom pre zdravý detský spánok. Okrem toho sú to hypoalergénne a vzdušné materiály, ktoré vynikajúco odvádzajú vlhkosť. Dnes sú veľmi obľúbené aj detské matrace z pohánky. Tiež ide o hypoalergénny materiál a pohánka je obzvlášť vhodná pre deti s astmou, alergiou alebo inými dýchacími problémami.

Ak sa vaše dieťa ráno budí podráždené a aj počas dňa je mrzuté, príčinou môže byť aj nekvalitný matrac. Osobne si myslím, že ani značkové oblečenie, či predražené hračky nie sú pre deti také podstatné, ako zdravá strava a spánok. Áno aj spánok, dobre ste počuli. Ľudské telo je ako stroj, ktorý počas dňa dokáže…