autosedačka

Ktorá autosedačka je tá pravá a ako ju vybrať skôr, než sa zbláznite

Pri nákupe a inštalácii autosedačky pre naše dieťa máme asi všetci občas pocit, ako keby sme sa pripravovali na vesmírnu misiu. Potrebujeme upevniť západky, zaistiť pásy a pracky, dodržať váhové obmedzenia a pravidlá, v ktorom smere jazdy máme naše ratolesti usadiť. Priznávame, nie je to ľahké, no než sa vaša trpezlivosť definitívne rozhodne odletieť na Mesiac, najprv si prečítajte tento článok. Prezradíme vám kategórie a pokyny, podľa ktorých by ste sa mali riadiť pri výbere produktu akým je autosedačka, pokiaľ chcete, aby každý výlet skončil šťastne a bezpečne (čo záleží, samozrejme, z veľkej časti aj od vášho šoférovania).

Autosedačka má byť hlavne bezpečná a pohodlná

Možno viacerí z vás sa pýtajú, prečo je vlastne  také dôležité vybrať správnu autosedačku. Odpoveď je úplne jednoduchá – pretože autosedačky zachraňujú životy. Všetky deti začínajú svoje cestovanie v autách vzadu v protismere jazdy, čo je podstatným krokom pri prevencii zranení pri havárii. Keďže čelný náraz je najbežnejším typom zrážky, v tomto prípade sa medzi sedadlom a vaším dieťaťom nachádza práve autosedačka, ktorá podporuje ich krehkú hlavu a chrbát a ochráni ich.

autosedačka
Autosedačka SONO pre deti od 0-13 kg

No ale aby sme vás iba nestrašili, povedzme si niečo o štyroch základných pravidlách pri výbere ideálnej autosedačky a presuňme sa ku kategóriám, s ktorými sa najčastejšie stretávame  v obchodoch.

Prvé pravidlo: používanie autosedačky je povinné do výšky 150 centimetrov. Druhé pravidlo: hmotnosť je dôležitejšia ako vek. Tretie pravidlo: sedadlo musí byť prispôsobené výške dieťaťa, takže hlava nesmie byť vyššie položená ako opierka. Štvrté pravidlo: berte do úvahy veľkosť vášho auta.

Rozdelenie autosedačiek na základné štyri skupiny:

Rozdelenie autosedačiek na základné štyri skupiny:

Skupina 0+                         0 – 13 kg                             9 – 12 mesiacov

Skupina 1 – 2                      9 – 25 kg                             9 mesiacov – 6 rokov

Skupina 1 – 2 – 3                9 – 36 kg                             9 mesiacov – 11/12 rokov

Skupina 2 – 3                     15 – 36 kg                            3 – 11/12 rokov


Moderná doba ponúka moderné detaily

V súčasnej dobe ponúka svet technológií obrovské množstvo vymožeností, ktoré sa týkajú aj autosedačiek. Už niekoľkoročnou novinkou je napríklad systém Isofix, ktorý dohliada na to, aby sa autosedačka nainštalovala správne – je to bezpečné a rýchle. Tieto upevňovacie body obsahujú všetky autá vyrábané od februára 2013, takže ak si nie ste istí, skontrolujte si štítok na sedadle v aute, na ktorom hľadajte symbol Isofix.

 

Autosedačka
Autosedačka Polaris Fix od 15 do 36 kg

Ďalším zaujímavým prvkom je napríklad Svetelný akustický indikátor, ktorý vám dá zvukové upozornenie pri správnom zapínaní bezpečnostných pásov.

Obchodný trh ponúka obrovské množstvo kvalitných značiek, ktoré predávajú ako autosedačky, tak aj rôzne príslušenstvo, ktoré vám rozhodne spríjemní cestu. Medzi tie najznámejšie patrí napríklad Casualplay, Maxi-Cosi, Chicco, Cybex alebo  Britax Romer.

Pri nákupe a inštalácii autosedačky pre naše dieťa máme asi všetci občas pocit, ako keby sme sa pripravovali na vesmírnu misiu. Potrebujeme upevniť západky, zaistiť pásy a pracky, dodržať váhové obmedzenia a pravidlá, v ktorom smere jazdy máme naše ratolesti usadiť. Priznávame, nie je to ľahké, no než sa vaša trpezlivosť definitívne rozhodne odletieť na Mesiac, najprv si prečítajte tento…