Potrebujete vhodný puškohľad na vzduchovku?

Vlastníte dobrú vzduchovku, máte radi športovú streľbu na terč na väčšie vzdialenosti a nie ste spokojní s presnosťou vašej streľby?   Potom je potrebné zadovážiť si vhodný puškohľad na vzduchovku. Na našom trhu je pestrý výber puškohľadov v rôznych cenových reláciách, čo výber toho pre nás najvhodnejšieho nerobí jednoduchším. Pre začiatok je potrebné si ujasniť na čo vzduchovku budeme používať, resp. na akú vzdialenosť budeme strieľať. Pri vzdialenostiach do 15 metrov nie je použitie puškohľadu bezpodmienečne nutné. Na túto vzdialenosť zamierite bez problémov cez mechanické mieridlá. Ak máte však v pláne strieľať na väčšie vzdialenosti, potom kvalitný puškohľad na vzduchovku je nutnosťou.

puškohľad na vzduchovku
Pri strieľbe zo vzduchovky na väčšie vzdialenosti je dobré mať puškohľad.

Ktoré parametre charakterizujú puškohľad?

Existuje niekoľko základných parametrov, ktoré je dôležité si ujasniť a všímať pri výbere puškohľadu na vzduchovku. Ak ste sa streľbe doteraz nevenovali, s najväčšou pravdepodobnosťou ani neviete, čo ktorý parameter puškohľadu znamená. Puškohľady majú svoje označenia. Puškohľad Norconia má napr. aj označenie 3-9×32.  Prvé číslo „3“  udáva minimálne trojnásobné zväčšenie oproti realite a  druhé číslo „9“ nám udáva maximálne možné priblíženie, v tomto prípade deväťnásobné. A posledné tretie číslo v označení puškohľadu na vzduchovku  udáva priemer objektívu a určuje tak zorné pole strelca,  respektíve aký veľký uhol je schopný vidieť.

Puškohľad na vzduchovku charakterizujú ešte ďalšie optické vlastnosti

Ďalším parametrom, ktorý môže byť v názve puškohľadu na vzduchovku uvedený, je priemer tubusu, či má reguláciu paralaxy, prípadne aký je typ zámerného kríža a či je podsvietený. Paralaxa je stav, keď obraz cieľa nie je v súlade so zameriavacou rovinou a prejavuje sa ako posun medzi krížom puškohľadu a cieľom, keď strelec pohne po zamierení hlavou. U puškohľadov s možnosťou korekcie paralaxy tento jav nevzniká. Ďalej sa u puškohľadov na vzduchovku  udávajú aj ďalšie údaje, akou je  napr. svetelnosť, očný reliéf vyjadrujúci vzdialenosť oka strelca od očnice potrebnej k zachyteniu celého obrazu alebo aj informáciu,  či je puškohľad naplnený dusíkom.

Vlastníte dobrú vzduchovku, máte radi športovú streľbu na terč na väčšie vzdialenosti a nie ste spokojní s presnosťou vašej streľby?   Potom je potrebné zadovážiť si vhodný puškohľad na vzduchovku. Na našom trhu je pestrý výber puškohľadov v rôznych cenových reláciách, čo výber toho pre nás najvhodnejšieho nerobí jednoduchším. Pre začiatok je potrebné si ujasniť na čo vzduchovku…